- Начало
- Мама
- Календар на бременността
- Седмица 8 от твоята бременност
Седмица 8 от твоята бременност
В края на втория месец от бременността развитието на централната нервна система и органите на бебето продължава. Кожата на мъника е почти прозрачна, а езикът му вече се е образувал.

Макар гениталиите да са започнали формирането си, все още е рано да се определи полът на детето.
Ръцете и краката са по-дълги, а стомахът и панкреасът произвеждат храносмилателни сокове. Плодът може да прави движения, резултат от усъвършенстването на мускулите му.
Бременност

Апетитът ви е солиден, но не си позволявайте мащабни кулинарни прегрешения. Знаете, че препоръката „Храни се за двама“ отдавна не е актуална. Можете да си позволите допълнителни около 300 калории на ден (или 600, ако очаквате близнаци). Придържайте се към принципите на здравословното хранене и предпочетете купичка кисело мляко с плодове пред парче шоколадова торта.
В осмата гестационна седмица е от съществено значение да се предпазвате от настинки, грип и други болестни състояния. Ако не успеете да ги предотвратите, не се самолекувайте. Задължително се консултирайте с лекар, който ще ви предпише медикаменти без риск за развитието на детето.
Полът на бебето все още не може да се определи, защото половите органи не са добре развити. Мускулите, обаче, се развиват и зародишът започва да прави движения. Оформят се външните части на ушите. Стомахът и панкреасът вече произвеждат храносмилателни сокове, а ръцете и краката стават по–дълги.
Задачи
През осмата гестационна седмица трябва да:
- Си купите нов сутиен – специално за бъдещи майки, или просто по-голям, мек и удобен.
- Направите упражненията на Кегел част от ежедневието си.
- Посетите стоматолога си, за да сте сигурни, че състоянието на устната ви кухина е изрядно.
- Обсъдите със своя лекар препоръчителните пренатални изследвания.
Специален съвет:
Колкото и да сте отдадени на бременността, поглезете се. Отидете на педикюр, прочетете хубава книга, заведете кучето си на дълга разходка. Всичко, което тушира стреса, е добро за бъдещата майка, а оттам – и за мъничето в корема й. Затова, правете нещата, които ви доставят удоволствие, без да се чувствате виновни.
Нашите съвети са препоръчителни и не заместват консултация със специалист акушер-гинеколог.
Красива през 8 г.с.

Ако забележите тъмни, кафяви петна по челото, горната устна или бузите си, сте засегнати от проблем, характерен за голяма част от бъдещите майки. Мелазмата, наричана още „маска на бременността“, е свързана с промяна в пигментацията на кожата – тя е провокирана от хормоналните промени в организма, които стимулират производството на меланин.
Добрата новина е, че мелазмата е временна и обикновено изчезва след раждането, или, в някои случаи, след като преустановите кърменето.
Какво можете да направите?
- Набавяйте си фолиева киселина – дефицитът на витамина нерядко води до хиперпигментация. Ще откриете важната съставка в зеленолистни зеленчуци, портокали, пълнозърнест хляб.
- Пазете се от слънчевите лъчи – използвайте крем с фактор 30 и го нанасяйте всеки ден, тъй като излагането на слънце ще направи мелазмата по-изразена. Не излизайте без шапка и очила.
- Доверете се на козметиката – притеснявате ли се от петната, скрийте ги с помощта на ефективен коректор. Изберете цвят, близък до кожата ви, и го разнесете умело.
В никакъв случай не прибягвайте до пилинг, избелване или други процедури, докато очаквате дете, или кърмите, защото излагате на опасност бебето.
Спорт

За да бъдат тренировките ви по време на бременност ефективни, а здравето – в безопасност, имайте предвид следните забрани:
- Не практикувайте баскетбол или други спортове, при които можете да загубите баланса си. Все пак, в този период центърът на тежестта ви се измества с увеличаване размера на бебето. Така рискувате да паднете и нараните себе си и плода.
- Не спортувайте в горещи помещения, тъй като топлината, съчетана с повишената ви от заниманията телесна температура, може да доведе до прегряване.
- Не прекалявайте с активността – тялото ви се нуждае от почивка. Нека тренировките ви са между 3 и 5 пъти седмично. Спрете веднага, ако почувствате замайване, отпадналост, главоболие, задух, маточни контракции, вагинално кървене, изтичане на околоплодни води, сърцебиене.
Допивайте се до инструктора си за всеки въпрос, свързан със състоянието ви. Той е там не само за да ви направлява, но и да ви спре, ако забележи нещо притеснително в тренировъчния режим.
Упражнение „Котка”
- Застанете на колене и на ръцете си.
- Леко извийте гърба нагоре и отпуснете главата между раменете. Върнете се в изходна позиция и повторете.
- Движете се бавно, без да местите останалата част от тялото напред и назад.
Хранене

Бъдещите мамчета са известни не само със завидния апетит, но и с необичайните си вкусови импровизации. Кисели краставички с мед, или течен шоколад, комбиниран със сирене – странните желания на бременните жени са характерни за повече от три четвърти от тях.
Едно от обясненията на тази ексцентричност са хормоните, тъй като техните бурни промени влияят и на вкусовете. Друга теория е, че организмът съобщава за нуждите си чрез копнеж по определени храни. Например, ако много ви се пие портокалов сок, имате дефицит на витамин C. Макар сигналите на тялото понякога да са объркващи, старайте се да си осигурявате нужните вещества от различни групи храни, без да прекалявате, или да се лишавате от нито една от тях.
Колкото и да е важно храненето през деветте месеца, не свеждайте мислите си единствено до менюто. Разхождайте се, срещайте се с приятели, четете. И гарнирайте ежедневието си с хубави мигове – и вие, и бъдещият ви наследник го заслужавате.
Важно е да съумявате да поддържате баланса между предпочитаните храни и здравето си. Знаете, че се намирате в деликатен период, изискващ много внимание и старателни грижи. Затова преценете дали удоволствието от чаша вино, да речем, може да оправдае евентуален риск за състоянието ви, както и това на бебето. Консултирайте се с лекаря си, бъдете наясно със забранените и позволените за бременните продукти и се насладете на питателна и добре обмислена кулинарна палитра.
април 2025
