- Начало
- Мама
- Календар на бременността
- Седмица 27 от твоята бременност
Седмица 27 от твоята бременност
Мъникът все още е в т.нар. ембрионална поза, при която главата е приведена към тялото, а ръцете и краката са прибрани. През по-голямата част от времето е с отворени очи, а при светлина реагира с ускорено сърцебиене и мърдане с краченца.
Плацентата е почти напълно развита.
Ако сте свикнали малкото човече да рита активно, а изведнъж престане, не се тревожете. Ритниците са свързани повече с темперамента на дребосъка, отколкото със здравето му. За да сте сигурна, че всичко с бебчо е наред, проследявайте миговете, в които той напомня за себе си с движения. Легнете настрани и бройте всяко побутване и ритник, докато не станат 10. Засечете времето и проверете има ли разлика в следващите дни. Забележите ли нещо обезпокоително, посъветвайте се с гинеколога си.
Бременност
Вече сте в началото на седмия месец. Килограмите са повече, а дишането – тежко. Ако продължавате да се занимавате с умерен спорт, обаче, тонусът ви ще е непоклатим.
Всички органи и системи в тялото на бебето функционират самостоятелно, а сърцето му бие с до 150 удара в минута.
Бъдете особено внимателни с менюто си. Избягвайте сосовете и пикантните подправки. Макар някои от тях да се препоръчват за стимулиране на лактацията, не са изключение и тези, провокиращи алергии. За да сте сигурни, че няма да навредите на себе си или на детето, консултирайте се с лекар, ако включвате нова храна в режима си.
Задачи
През двайсет и седмата гестационна седмица трябва да:
- Прочетете повече за дулите, ако искате да имате опитна подкрепа по време на раждането.
- Проучите възможностите за съхраняването на стволови клетки от кръв от пъпна връв.
Специален съвет:
Ако сте решили да боядисате детската стая, спрете се на неутрален цвят. Зелено, жълто, оранжево са подходящи багри за помещението, което ще обитава вашето съкровище.
Нашите съвети са препоръчителни и не заместват консултация със специалист акушер-гинеколог.
Красива през 27 г.с.
Въпреки нарастващия си корем и болките в гърба, бъдещото мамче трябва да се старае да запази правилната си стойка, за да се чувства и да изглежда добре. Ето как:
1. Не се привеждайте, когато ходите – така ще предизвикате напрежение в кръста и в мускулите на корема.
Правилната стойка ще помогне на бебчето да заеме най-доброто положение за раждане.
2. Носете ниски обувки и се стремете стъпалата ви винаги да са едно до друго, за да избегнете болка.
3. Поставяйте зад гърба си възглавници, които да поддържат гърба ви изправен.
Спорт
Колкото и да сте мотивирани да постигате отлични резултати във фитнеса, не забравяйте, че очаквате дете и изтощението е последното, от което имате нужда. Затова не се колебайте да прекъсвате тренировките си, почувствате ли умора.
Инструкторката на американската телевизионна водеща Кели Рипа – Ана Кайзер, съветва бъдещите майки да отдъхват 15 минути в пика на активностите в залата. По този начин ще дадете възможност на тялото си да отпочине и да се зареди със сили за още упражнения.
Ако не се почувствате освежени след паузата, не подновявайте спортните си занимания – организмът ви дава знак, че е време за почивка.
Упражнения за глава
1 Застанете изправени.
2 Гърбът трябва да е прав, а раменете – отпуснати.
3 Наклонете главата си последователно наляво и надясно – с две повторения във всяка посока.
4 Върнете се в изходна позиция.
5 Наведете главата си надолу.
6 Извъртайте брадичката наляво и надясно.
Хранене
Знаете, че деветте месеца са деликатен период, свързан с много рискове и за вас, и за плода. За да ги избегнете, бъдете сигурни, че навиците ви в кухнята са безупречни.
1 Не подценявайте хигиената
Мийте с особено старание ръцете си, продуктите, приборите и съдовете. Сега повече от всякога трябва да се пазите от бактерии и вируси, а перфектната чистота е отлично противодействие.
2 Съхранявайте продуктите правилно
Винаги четете етикетите на стоките, за да знаете при каква температура трябва да се съхраняват. Така няма да допуснете разваляне, а и ще запазите свежестта им.
3 Бъдете разумни с времето за приготвяне на храната
Суровите или препечени ястия не са препоръчителни. Затова изключете фурната, когато видите, че блюдото се е зачервило, но не е потъмняло.
Внимавайте с яйцата – купувайте ги само от магазини, а не от случайни производители по пазарите, следете срока им на годност и ги яжте единствено третирани (варени, печени, пържени).