Седмица 26 от твоята бременност - Кенгуру

През тази седмица заедно с бъдещия татко ще имате много вълнуващи мигове. Освен че ще чувствате ритниците на бебето още по-силно, ще можете и ясно да чуете сърдечния му пулс.

Хормонът на растежа вече се произвежда в организма на малкото човече.

Бременност

Вие сте в последната седмица на шестия месец, когато хормоните на бременността отново провокират неразположения. Страдате от безсъние, болки в гърба и кръста, подути крака... Хубавото е, че причината за всичко това – бебето в утробата ви, все по-често напомня за себе си. Мъникът е игрив и рита с крачета.

Сега се развиват мозъчните неврони, отговорни за слуха на дребосъчето. То реагира на шумове и звуци, затова се старайте да не говорите на висок тон.

Усещате подуване на корема, провокирано от натиска на матката върху стомаха и червата. Можете да си помогнете, като хапвате често малки блюда, за да не претоварвате храносмилателната система.

Задачи

През двайсет и шестата гестационна седмица трябва да:

  • Се пазите от хлъзгави повърхности, заради трудната си подвижност.
  • Намерите подходящата позиция на тялото, когато движенията на малкото човече в корема ви станат по-мощни, а понякога – и болезнени за вас.

Специален съвет:

Не прекалявайте с течностите, преди да си легнете, защото ставанията ви през нощта, които и без това не са малко, ще се увеличат.

Нашите съвети са препоръчителни и не заместват консултация със специалист акушер-гинеколог.

Красива през 26 г.с.

Бременността повлиява всяка част от бъдещата майка. Една от тях е зрението.

По време на деветте месеца е нормално да виждате замъглено. Това се дължи на хормоналните изменения и промяната в количеството течности в тялото ви.   

Често срещани са и сухотата и дразненето в очите: облекчете дискомфорта, използвайки капки за очи. Така ще можете да поставите контактните си лещи, без чувството за опънатост.

Ако неясното зрение започне да ви създава проблеми – продължава повече от 2 часа и е придружено от главоболие, задължително се консултирайте със специалист.

Спорт

Колкото и да сте мотивирани да постигате отлични резултати във фитнеса, не забравяйте, че очаквате дете и изтощението е последното, от което имате нужда. Затова не се колебайте да прекъсвате тренировките си, почувствате ли умора.

Инструкторката на американската телевизионна водеща Кели Рипа – Ана Кайзер, съветва бъдещите майки да отдъхват 15 минути в пика на активностите в залата. По този начин ще дадете възможност на тялото си да отпочине и да се зареди със сили за още упражнения.

Ако не се почувствате освежени след паузата, не подновявайте спортните си занимания – организмът ви дава знак, че е време за почивка.

Фитбол упражнения за ръце

1 Седнете върху топката и допрете длани на нивото на гърдите така, че лактите да са успоредни на пода.

2 Завъртете се настрани, като при завъртането натискате длани.

3 Свийте ръце в лактите на нивото на гърдите – събрани пред лицето.

4 Разтворете назад и пак съберете ръцете.

Можете да изпълнявате упражненията на фона на подходяща музика – изберете песен, която харесвате, за да бъдат заниманията ви вдъхновяващи.

Хранене

Приготвянето на здравословна и вкусна храна отнема време, особено ценно за бременната жена. За да успявате да създавате кулинарни шедьоври, без да се лишавате от любимите си занимания, прочетете нашите препоръки.

  • Пазарувайте умно – съставете си списък с продуктите, необходими за седмицата, за да не се налага да излизате за покупки всеки ден.
  • Снабдете се с качествена техника – уредите, използвани в кухнята, са незаменими, защото пестят време и усилия.
  • Планирайте менюто – подберете рецепти за ястия, които могат да се съчетават и с други блюда. Например: ако сготвите картофено пюре, днес ще го ядете с пържола, а утре – с риба. Така с достатъчно количество от едно ястие печелите гарнитура за няколко.
  • Възползвайте се от готовите храни в магазините – предложенията от топлите витрини са чудесен начин да прекарате по-малко време в кухнята, комбинирайки ги с домашни вкуснотии.