Седмица 4 от твоята бременност - Кенгуру

Зародишът вече е в матката, което може да доведе до прокървяване. Не се притеснявайте – това е нормално. През тази седмица започват да се образуват плацентата и околоплодните води.

По време на бременността ембрионът се намира в т.нар амниотичен сак, който е своеобразен щит срещу вредни външни влияния и наранявания. Сакът пази бебето и се разкъсва чак при раждането.

Плацентата формира важни хормони: естроген, прогестерон и хорионгонадотропин (hCG), наричан „хормон на бременността“.

Бременност

Тестът е положителен? Честито! Вие сте бременна! Колкото и да сте въодушевена от радостната вест, обаче, консултирайте се с акушер-гинеколог.

Междувременно в организма ви започват промени, породени от факта, че зародишният мехур е приключил вгнездването си.

Имайте предвид, че не е изключено при вгнездването да има леко прокървяване. Често то се бърка с менструално кървене и води до погрешно определяне на началото на бременността.

През четвъртата гестационна седмица тялото ви произвежда голямо количество от хормона прогестерон. Резултат от действието му са запекът, изтощението и честите позиви за уриниране. За да укрепите здравето си, погрижете се да си осигурите балансиран хранителен режим, който да включва:

  • Вода - поне по 1,5-2 литра на ден.
  • Плодове и зеленчуци – хапвайте по три различни вида, за да си доставите нужните витамини и минерали.
  • Прясно мляко – незаменим източник на калций, ценен и за вас, и за бебето.
  • Месо и риба – богати са на протеини и фосфор.
  • Картофи, бобови растения, ориз, яйца, ръжен и пшеничен хляб – ценни въглехидрати.

През четвъртата седмица с помощта на ултразвук може да се наблюдава гестационният сак. Вече се е образувало и жълтъчното мехурче, което подпомага изхранването на мъничето до момента на пълното функциониране на плацентата.

Задачи

През четвъртата гестационна седмица трябва да:

  • Зарадвате партньора си с щастливата новина.
  • Посетите лекаря си, за да потвърди бременността ви.
  • Си съставите пълноценно меню с всички необходими хранителни вещества.

Специален съвет:

Избягвайте кофеина, силните тонизиращи напитки, суровите яйца: те крият риск от проблеми с нервната и храносмилателната система.

Нашите съвети са препоръчителни и не заместват консултация със специалист акушер-гинеколог.

Красива през 4 г.с.

Казват, че жената е най-красива, когато очаква дете. Въпреки трудностите, които я съпътстват, бременността е период, свързван с прочутото сияние на бъдещата майка. За да се радвате на самочувствие през деветте месеца, е нужно да полагате още повече грижи за кожата, ноктите и косата. Сигурно се питате опасно ли е за плода боядисването? Експертите съветват да изчакате до началото на втория триместър, защото, заради танца на хормоните, който се вихри в тялото ви, косата може да расте много по-бързо и да има различни текстура и цвят от обичайното.

Не избързвайте с оцветяването и в името на здравето на бебето – през първите 12 седмици се формират органите, мускулите и гласовите връзки на мъничето. Ноктите и космените фоликули пък започват развитието си. Въпреки че няма доказателства, че химикалите в боите са опасни за плода, защо да рискувате?

  • Ако все пак не можете да чакате и суетата вземе връх, консултирайте се със специалист за подходящата услуга. Можете да използвате щадяща технология и бои без амоняк и с меко действие.
  • Спрете се на нежен цвят, който не изисква редовна поддръжка – така ще ограничите боядисванията.
  • Изберете растителни бои или къна – тези алтернативи са далеч по-безопасни, но пак прочетете етикетите, за да сте сигурни в състава им.
  • Задължително взимайте предпазни мерки, когато започнете процедурата – проветрявайте, носете ръкавици и стриктно следвайте инструкциите за употреба.

Не забравяйте да измиете внимателно скалпа, когато сте готови.

  • Вижте как ще изглеждате преди оцветяването – с помощта на тест лента ще проверите какъв ще бъде ефектът от боята. Така ще се предпазите от риска да изглеждате комично, заради хормоналните промени, отразяващи се и на косата.

Спорт

Освен че е задължителен за перфектната ви кондиция, спортът е свързан и с друг съществен плюс – активните физически занимания повлияват настроението. Упражненията карат тялото да освобождава ендорфини, наричани „хормони на щастието”. Така повишавате тонуса и настроението си.

Благодарение на тренировките, ще бъдете по-продуктивни и фокусирани върху задачите си, тъй като отличната физическа форма е добра предпоставка за подвизи и извън залата.

И не на последно място, спортът дава самоувереност, която е особено нужна на бъдещата майка през вълнуващите девет месеца. Фактът, че тялото ви изглежда чудесно, въпреки тепърва наедряващия корем, е повод за високо самочувствие и… много комплименти.

Хранене

Напитките са съществена част от менюто на бъдещата майка. Макар водата и фрешовете да са водещите течности, нужни за добрата кондиция на бременната жена, не са малко и дамите, почитателки на кафето. Колкото и да обичате ароматната напитка, обаче, сега, когато сте в четвъртата гестационна седмица, трябва да обмислите присъствието на кофеин в режима си, защото:

  • Стимулантът е диуретик, който отмива калция и други важни хранителни вещества, преди да бъдат абсорбирани от организма.
  • Освен това, води до често уриниране, което задълбочава и без това редовните ви посещения в тоалетната.
  • Съставките му правят характерните за деветте месеца промени в настроението още по-интензивни.

Кофеинът не е безопасен и за бебето. Данните от проучване на Американския колеж по акушерство и гинекология показват, че от пет до шест чаши кафе на ден повишават риска от спонтанен аборт.

Въпреки написаното, не мислете, че трябва да се откажете от кафето. Просто следвайте няколко основни правила:

1. Не прекалявайте с изпитото количество кафе - винаги мислете за себе си и за малкото човече, което расте в утробата ви.

2. Намалявайте течността постепенно – ще стресирате тялото си, ако изведнъж го лишите от познатия и обичан вкус. Затова редуцирайте консумирането на напитката малко по малко.

3. Ако гледате на напитката като източник на енергия, по-добре си я набавяйте от ядки, месо, сушени плодове.

4. Имайте предвид, че кофеин се съдържа и в шоколад, чай, безалкохолни напитки – ограничете приема им, за да предпазите здравето си и това на плода.

5. Бъдете активни – хранете се редовно, спортувайте и се отдавайте на зареждащи занимания. Така ще бъдете жизнени по естествен начин, без опасността да си вредите.