Седмица 5 от твоята бременност - Кенгуру

Сърцето на детенцето започва да бие през тази седмица. То е разделено на две камери: дясната приема кръвта, която идва от органите, а лявата я изпомпва обратно и я връща там, доставяйки кислород.

Започва развитието на централната нервна система, а ембрионът си набавя кислород и хранителни запаси от плацентата.

Петата гестационна седмица е важна, защото тогава:

1. Стартира оформянето на мозъка

2. Се появява кръвообращение

3. Е началото на развитието на всички органи, мускули и кости на бебето.

Бременност

Ако чувствате безкрайна радост в един миг, а в следващия ви обзема тъга, не се притеснявайте: различните настроения са характерни за новия ви статут на бъдеща мама. Хормоните ви бушуват, а с тях – и емоциите. Редувате страх и еуфория, любов и изтощение, несигурност и страх. Предстои ви голяма промяна, която води със себе си и много въпроси. Не се втурвайте да търсите отговорите им веднага. Разполагате с цели девет месеца, за да ги намерите.

В петата седмица стартира развитието на централната нервна система на бебето. Всяко нарушение или увреждане в тази фаза може да доведе до дефект на нервната тръба. Рискът се понижава, ако редовно приемате фолиева киселина или специални витамини за бременни.

Макар да сте в самото начало на бременността, може би вече усещате умора. Тя се дължи на растящите нива на прогестерона, понижаването на кръвната захар и кръвното налягане и повишения обем на кръвта. Спете поне по осем часа и се отдавайте на почивка, когато имате възможност.

Задачи

През петата гестационна седмица трябва да:

  • Купите книга за бременността.
  • Изтеглите мобилно приложение със съвети за деветте месеца очакване.
  • Водите дневник, в който да записвате важните моменти преди срещата с бебчо.
  • Пиете много вода.

Специален съвет:

Може би ще се изненадате, но освен следродилна депресия, съществува и пренатална. За да не се поддадете на негативни мисли, постарайте се да се фокусирате върху нещата, които ви правят щастлива. Усетите ли, че не можете да овладеете тъгата, консултирайте се с психолог.

Нашите съвети са препоръчителни и не заместват консултация със специалист акушер-гинеколог.

Красива през 5 г.с.

Ако сте почитател на изкуствения тен, трябва да спрете с посещенията на солариуми, докато очаквате дете. Престоят там ще повиши телесната ви температура до ниво, което може да бъде вредно за развиващото се бебе.

Задължително преустановете процедурите за сдобиване със златист загар в 5-ата седмица на бременността. Освен че могат да доведат до риск за плода, солариумите са сред главните виновници за рак на кожата и ранно стареене.

Макар да не си позволявате слънчеви бани преди срещата с малкото човече, можете да си подарите мечтания тен и с помощта на подходяща козметика за моментален загар. Спрете се на лосиони и спрейове, съдържащи съставки, безопасни за бъдещите майки. Имайте предвид, че хормоните на бременността влияят на начина, по който кожата реагира на третирането с различни продукти. Затова нанесете малко количество върху ръката си, преди да покриете цялото тяло. Добър вариант е и пудра с бронзиращ ефект – мека, покривна и ароматна.

Спорт

Може да ви се струва необичайно да носите бански в петата седмица от бременността си, но плуването е чудесен начин да поддържате форма, тъй като:

  • То е от голяма полза за сърдечно-съдовата система.
  • Подобрява обмяната на веществата и нормализира работата на стомашно-чревния тракт.
  • Влияе благоприятно върху вътреутробното развитие на бебето.
  • Укрепва здравето на бъдещата майка и подготвя тялото й за раждането.
  • Помага за бързото възстановяване след даването на живот.

Преди да се отправите към басейна, задължително се консултирайте с лекаря, наблюдаващ бременността ви. Ако състоянието ви позволява мигове във водата, нека наблизо има инструктор и спасител. Избирайте басейни със строг контрол върху чистотата и внимавайте с температурата на водата – по-студената може да предизвика контракции на матката, а горещата – кръвотечение.

Хранене

Макар деветте месеца да се свързват с голям апетит, не са малко майките, които изпитват непоносимост към конкретни храни. Заради влиянието на хормоните върху организма ви, доскоро любими блюда могат да преминат в групата на неприятните ястия.  

Идеалният вариант е да нямате желание да консумирате продукти, които така или иначе не се препоръчват за бременни жени (като риба тон, например). Ако, обаче, не искате да хапвате полезни за вас и бебето храни, намерете техни заместители.

1. Месо – не ви ли се ядат месни продукти, набавяйте си протеини от ядки, бобови растения, киноа.

2. Млечни произведения – калций можете да си осигурите и от сусам, зелени зеленчуци (особено броколи), фасул.

3. Червени зеленчуци – не понасяте ли домати или ряпа, заменете ги с техни жълти или оранжеви събратя. Морковите снабдяват с бета-каротин и подобряват зрението.

4. Цитрусови плодове – можете да се запасите с витамин C и от пъпеш, манго, папая или кайсии.

Не забравяйте, че промените в апетита ще изчезнат, или поне ще избледнеят през второто тримесечие. Дотогава не се страхувайте да експериментирате с различни вкусове – и вие, и бебчо имате нужда от питателна, разнообразна и богата на хранителни вещества диета.