Седмица 3 от твоята бременност - Кенгуру

Удивително е, че полът на детето ви и всичките му наследствени генетични характеристики (цвят на очите, косата и кожата, както и тип фигура) са зададени от момента на зачеването. Бебето има 46 хромозоми - 23 от вас и 23 от партньора ви. Тези хромозоми помагат да се определят не само полът и външността на детето, но и неговите характер и интелигентност.

Бременност

Третата седмица е действителното начало на бременността. Тогава се случва важно събитие – оплождането. Сливането на яйцеклетката и сперматозоида се извършва в горната третина на фалопиевата тръба. Един от около 200 милиона сперматозоиди във влагалището достига яйцеклетката в първите 6-12 часа след отделянето й по време на овулация и прониква в нея. Сливането на мъжката и женската полови клетки води до появата на нов живот.

През тази седмица започва оформянето на основните органи на бебето – сърце, бели дробове, бъбреци, черен дроб.

Най-късно седем дни след оплождането зародишният мехур се вгражда в подготвената за това лигавица на матката и се покрива от нея. Този процес се нарича вгнездване. Тялото ви реагира на вгнездването, произвеждайки различни хормони. Тяхното действие предизвиква признаците на бременността:

  • отсъствие на менструален цикъл
  • прилошаване
  • напрежение в областта на гърдите
  • чувствителност към вкусове и аромати
  • чести позиви за уриниране.

Съществен момент през тази гестационна седмица е да намерите добър лекар, който да проследи бременността ви. Изберете специалист, на когото вярвате. Той ще бъде ваш гид в пътешествието, което ще ви отведе до майчинството. Затова се спрете на медик с безспорен професионализъм и всеотдайно отношение към пациентите. 

Ако се затруднявате на кого да поверите здравето си и това на бебчо, консултирайте се с други бъдещи майки. Но не оставяйте техните препоръки да бъдат водещи. Общуването е взаимен процес и за успеха или неуспеха му са отговорни и двете страни. 

Задачи

През третата гестационна седмица трябва да:

  • Потърсите ранните признаци на бременност.
  • Си направите тест у дома.
  • Научите какви храни да избягвате по време на деветте месеца очакване.

Специален съвет:

Възможно е веднага след зачеването да започнете да усещате гадене и да почувствате умора. Починете си и оставете неразположението да премине.

Нашите съвети са препоръчителни и не заместват консултация със специалист акушер-гинеколог.

Красива през 3 г.с.

Ще ви разочароваме, но акнето не е характерно единствено за тийнейджърските години. Досадните пъпки се появяват и в най-хубавия период от живота ви – бременността. Провокиран от повишените нива на хормоните в първия триместър, козметичният проблем води до засилена секреция на себум.  

Най-важната стъпка за справяне с акнето е поддържането на изрядна чистота на кожата. Почиствайте лицето си сутрин и вечер с гел с ефективно, но меко действие. Сменяйте редовно и кърпите, за да предотвратите замърсяване.  

За да имате свежа кожа, докато очаквате детето си, следвайте препоръките на дерматолозите:

1. Не изстисквайте пъпките, за да не предизвикате възпаления.

2. Преди да изберете козметичните си продукти, винаги четете етикетите им – някои съставки не се препоръчват за бъдещи майки.

3. Не мийте прекалено често лицето, за да не го изсушите.

4. Използвайте слънцезащитен крем.

5. Приемайте витамин А, който прави кожата гладка и сияйна.

6. Пийте много течности и избягвайте мазните и пържените храни.

7. Консултирайте се със специалист, който ще назначи терапия, съобразена със състоянието ви.

Спорт

Още сте в началото на бременността си, а вече се тревожите за килограмите, които ще натрупате? Не се притеснявайте. Увеличаването на теглото през бременността е неизбежно, но и необходимо за живота, който расте вътре във вас.

Освен това, мнозина смятат жените в очакване на дете за най-красиви. Така че, забравете комплексите и се наслаждавайте на един от прекрасните периоди в живота си.

От вас се иска единствено да наблягате на здравословните храни и да се упражнявате редовно. Така не само ще качите минимални килограми, но и ще ви бъде много по-лесно време да възвърнете формата си отпреди раждането.

Хранене

Подходящата диета може сериозно да повлияе върху шансовете за забременяване. Вижте класацията с топ 7 на храните, повишаващи фертилитета.

1. Млечни продукти – източник на калций, фосфор и богат набор от витамини (A, B2, B1, E, D, C).

2. Месо – доставя желязо, което осигурява висок хемоглобин и предотвратява развиването на анемия.

3. Пълнозърнести храни – включват антиоксиданти и В витамини, стимулиращи хормоните на плодовитостта.

4. Сьомга – взрив от омега-3 мастни киселини, които регулират хормоните, увеличават притока на кръв към репродуктивните органи и намаляват стреса.

5. Див ям (мексикански сладък картоф) – екзотичният зеленчук оказва благотворно влияние върху овулацията.

6. Горски плодове – особено подходящи за мъжете, тъй като се грижат за качеството на сперматозоидите.

7. Миди – богати на цинк, необходим за производството на яйцеклетки.