Седмица 1 от твоята бременност - Кенгуру

Въпреки че се намирате в първата седмица на бременността, всъщност все още не очаквате дете. По това време бъдещият ви наследник е съвкупност от клетки, увеличаващи се с шеметна скорост. Целта на този сбор, наречен зигота, е да нараства и да достигне до матката. Следва прикрепянето му към маточната стена и оставането му там до раждането.

Първата гестационна седмица стартира от първия ден на последната менструация. Тогава започва узряването на яйцеклетката, която предстои да бъде оплодена.

Бременност

Ако се опитвате да забременеете, погрижете се за здравето си, за да сте сигурни, че тялото ви е в най-добрата си форма. Тук е моментът за раздяла с цигарите, алкохола и други вредни навици. Заменете ги с пренатални витамини: фолиева киселина, калций, желязо, витамин B12. С тяхна помощ не само ще подобрите състоянието си, но и ще предотвратите някои вродени дефекти, които засягат мозъка, сърцето и гръбначния мозък на вашето бебе.

Избягвайте консумирането на мазни храни и сладкиши. Спортувайте, но с мярка – не бива да изтощавате организма си. Приемате ли лекарства, консултирайте се с лекар дали са безопасни за плода.  

През този период е трудно да забележите знаци, показващи, че очаквате дете. Това е така, тъй като първата гестационна седмица се брои от първия ден на последния менструален цикъл. По време на тази седмица организмът ви се подготвя за предстояща бременност с узряването на една яйцеклетка. След като узрее, тя се придвижва по фалопиевите тръби и очаква да бъде оплодена.

Задачи

През първата гестационна седмица трябва да:

  • Стартирате прием на витамини за бъдещи мамчета.
  • Изчислите последната си менструация и периода на овулация.
  • Направите профилактични прегледи заедно с партньора си, за да се уверите, че нямате генетични и хромозомни нарушения.
  • Преминете на изцяло здравословен режим на хранене, включващ плодове, зеленчуци, месо или риба, млечни и житни продукти.

Специален съвет:

Страдате ли от високо кръвно налягане или наднормено тегло, посъветвайте се със специалист как да ги овладеете, за да не излагате на риск себе си и детенцето.

Нашите съвети са препоръчителни и не заместват консултация със специалист акушер-гинеколог.

Красива през 1 и 2 г.с.

Горещата вана може да е сред любимите ви ритуали за красота и релакс, но ако искате да забременеете, откажете се от тези мигове... поне за девет месеца. Престоят в топлата вода може да доведе до:

  • Дехидратация
  • Замайване
  • Ниско кръвно налягане.

Високата температура е опасна и за бебето, особено през първите месеци на бременността, когато тялото и мозъкът му се развиват.

Ако не искате да се лишавате от моментите на усамотение в банята, старайте се по-голямата част от тялото ви да е над водата, за да не затопляте твърде много плода. Добавете ароматни соли, пуснете си хубава музика и се насладете на ролята си на бъдеща майка.

Спорт

Спортът по време на бременност е полезно и безопасно занимание, играещо огромна роля за здравето на бъдещата майка и детето й. Активността през 9-те месеца е безценна, защото:

  • Предотвратява усложнения, като прееклампсия, например.
  • Прави даването на живот по-кратко.
  • Увеличава шансовете за вагинално раждане.
  • Тушира болките в гърба, премахва умората и предпазва от появата на запек. 
  • Помага да се чувствате добре, адаптирайки се към промените, които се случват с вашето бременно тяло.
  • Чрез нея поддържате здравословно тегло и се радвате на по-добър сън.
  • Намалява депресивните състояния и подобрява самочувствието.
  • Подготвя тялото и ума ви за предстоящото.
  • Е ключът към връщането ви във форма след раждането на бебето.

Когато избирате своя спорт, се консултирайте с лекар, който да прецени дали натоварването е опасно за вас или мъничето.

Хранене

Здравословното хранене на бъдещата майка започва още преди да е забременяла. От менюто ви през 1 и 2 г.с., когато ви предстои да заченете своето дете, зависи не само вашата кондиция, но и тази на бебето. Затова прочетете нашите съвети и създайте стабилна основа на предстоящите девет месеца.

1. Приемайте витамини и фолиева киселина, за да предотвратите опасността от възникване на дефекти на невралната тръба (като спина бифида).

2. Намалете захарта и тестените изделия – консумирането на този тип продукти увеличава риска от гадене и повръщане.

3. Хапвайте зеленолистни зеленчуци, плодове, пълнозърнести продукти, кафяв ориз, овесена каша, нискомаслени млечни продукти.

4. Не пропускайте хранене – дори и да сте свикнали да не закусвате, липсата на редовно снабдяване с важни вещества вреди и на вас, и на мъничето, което скоро ще се настани в утробата ви.

5. Глезете се – сега не е моментът за изтощителни диети. Мислете за организма си, който трябва да бъде силен, за да износите здраво бебче.