- Начало
- Мама
- Календар на бременността
- Седмица 2 от твоята бременност
Седмица 2 от твоята бременност
Навлизате в седмицата на овулацията. Тя настъпва между 14-17 ден, при цикъл от 28 дни.
Времето на овулация е различно при всяка жена.
Яйцеклетката е оплодена и се разделя на две: амниотична торбичка и ембрион. Предназначението на амниотичната кухина е да храни и предпазва бебето до формирането на плацентата. Забелязват се, макар и бегло, зачатъците на пъпната връв.
Бременност
Възможно е яйцеклетката ви да се оплоди до края на тази седмица. При 28-дневен менструален период, овулацията настъпва между 12-ия и 16-ия ден. Това са дните с най-голям шанс за забременяване.
Когато сперматозоидът и яйцеклетката се срещнат в яйцепровода, се създава същество с 46 хромозоми - 23 от майката и 23 от бащата. Тази комбинация от гени е кодът, чрез който ембрионът се развива до зародиш, бебе, а след време – и до личност с характер. От кода зависят и много от белезите на бъдещия човек, като цвят на очите, форма на тялото и лицето и др.
Бъдещият ембрион разполага с нужните за развитието си хранителни вещества, защитени във вътрешността на плодния сак.
Задачи
През втората гестационна седмица трябва да:
- Изчакате с теста за бременност. Oколо четири дни след оплождането на яйцеклетката започва да се произвежда хормон, наречен човешки хорионгонадотропин (hCG). Той се открива в тестовете след още една седмица: първо в кръвта (чрез тест в кабинета на вашия лекар) и след това в урината (при домашен тест).
- Намалите драстично кофеина, за да избегнете риска от спонтанен аборт. Резултатите от проучване, проведено неотдавна, сочат, че жени, които консумират 200 мг или повече кофеин на ден, са два пъти по-застрашени да изгубят детето си, в сравнение с тези, които не са почитатели на ароматните питиета. Ето защо можете да преминете на безкофеинови напитки, особено по време на първия триместър.
Специален съвет:
За да определите кога е най–вероятно да заченете, измервайте базалната си температура. Тя е обичайната температура на тялото ви, когато то е в състояние на пълен покой. Овулацията води до леко увеличаване на базалната температура, т.е. така ще знаете кога сте в най–плодовития си период.
Нашите съвети са препоръчителни и не заместват консултация със специалист акушер-гинеколог.
Красива през 1 и 2 г.с.
Горещата вана може да е сред любимите ви ритуали за красота и релакс, но ако искате да забременеете, откажете се от тези мигове... поне за девет месеца. Престоят в топлата вода може да доведе до:
- Дехидратация
- Замайване
- Ниско кръвно налягане.
Високата температура е опасна и за бебето, особено през първите месеци на бременността, когато тялото и мозъкът му се развиват.
Ако не искате да се лишавате от моментите на усамотение в банята, старайте се по-голямата част от тялото ви да е над водата, за да не затопляте твърде много плода. Добавете ароматни соли, пуснете си хубава музика и се насладете на ролята си на бъдеща майка.
Спорт
Макар много бъдещи майки да възприемат бременността като време за почивка, активността по време на деветте месеца е от съществено значение за формата, съня и настроението им. Според Американския колеж по акушерство и гинекология, жените, които очакват дете, трябва да отделят поне 30 минути за различни упражнения през повечето или всички дни от седмицата. Затова пригответе удобен екип, заредете се с много настроение и се отдайте на мигове, посветени на топ кондицията ви.
Важно е да уточним, че подобни препоръки са допустими при бременност без усложнения.
Хранене
Здравословното хранене на бъдещата майка започва още преди да е забременяла. От менюто ви през 1 и 2 г.с., когато ви предстои да заченете своето дете, зависи не само вашата кондиция, но и тази на бебето. Затова прочетете нашите съвети и създайте стабилна основа на предстоящите девет месеца.
1. Приемайте витамини и фолиева киселина, за да предотвратите опасността от възникване на дефекти на невралната тръба (като спина бифида).
2. Намалете захарта и тестените изделия – консумирането на този тип продукти увеличава риска от гадене и повръщане.
3. Хапвайте зеленолистни зеленчуци, плодове, пълнозърнести продукти, кафяв ориз, овесена каша, нискомаслени млечни продукти.
4. Не пропускайте хранене – дори и да сте свикнали да не закусвате, липсата на редовно снабдяване с важни вещества вреди и на вас, и на мъничето, което скоро ще се настани в утробата ви.
5. Глезете се – сега не е моментът за изтощителни диети. Мислете за организма си, който трябва да бъде силен, за да износите здраво бебче.