С внимание към колита
Стомашните проблеми са онази група заболявания, при която диетичното лечение и спазването на определен хранителен режим са от първостепенно значение за благоприятния изход от състоянието и бързото справяне с него.
Какво е полезно при чревните заболявания?
В редица случаи чревните заболявания протичат със забавена моторика, съпроводени от запек. Тогава от значение е включването на храни, стимулиращи моторната функция – хлебни изделия от пълнозърнести пшеничени и ръжени брашна; овесена, ечемична и оризова грис; отвара от трици, отвара от сини сливи, шипки, меса, богати на съединителна тъкан; сушени плодове – сини сливи, кайсии, зарзали, смокини; сурови, ситно нарязани салати от маруля, къдрави салатки, млади репички и краставици, чушки, домати, пюре от моркови, спанак, цветно зеле и др.; сурови плодове; компоти от кисели плодове; плодови сокове и сиропи, богати на органични киселини; млечнокисели продукти; зелев сок; мазнини в чист вид – олио, краве масло, сметана, слънчогледово масло; чай от зърнастец; пчелен мед, конфитюри от рози или смокини. Тези храни имат свойството да дразнят рецепторите на червата и да усилват перисталтиката.
Освен подходящия избор на хранителни продукти, особено важна е и тяхната кулинарна обработка. Суровите плодове (дори ябълките) усилват перисталтиката, затова при чревни заболявания е наложително да се избягват. Ако са обелени и почистени, а след това настъргани или пасирани, играят важна роля при нормализиране на изхожданията при диария.
Кои са причините за колита?
Колитът е възпалително заболяване на дебелото черво. Възпалителният процес може да протича остро или хронично. Острият възпалителен процес в дебелото черво в повечето случаи се развива на фона на чревна инфекция. Причините са различни и биват от продължителна дисбактериоза на червата до хронични отравяния с промишлени химикали. Може да са вследствие на заразяване с глисти, хронични заболявания на други органи на храносмилателната система и др.
Острият колит протича с диария, понякога редувана със запек, болезнени спазми в корема, метеоризъм, сърцебиене, оригване.
При хроничния колит засегнатите се оплакват от тъпа болка ниско в корема, подуване на корема, предимно вечерта, процеси на ферментация в червата.
Каква е диетата при хроничен колит?
Диетата е предназначена да възстанови перисталтиката и секреторната функция на червата и ограничи процесите на ферментация в тях. Ограничени са сурови плодове, бобови култури, пълнозърнести тестени изделия. Изключват се храни като прясно мляко, пикантни храни, подправки. Храненето се осъществява на 5-6-кратен прием през деня.
Не се допуска консумация на панирани и пържени храни.
- При запек
При заболяване на червата, съпроводено със запек, се назначава режим, богат на белтъчини и въглехидрати. Препоръчителни в този случай са киселомлечните продукти, от зеленчуците – цвекло и домати, а от плодовете – сините сливи, смокини, фурми. Подходящ е ръженият и пълнозърнестият хляб.
- При диария
При обратния случай, когато налице е диария, стремежът е да се постигне минимално механично и биохимично дразнене и намаляване на процесите на ферментация в червата. Ограничават се въглехидратните храни и мазнините, като се изключват прясното мляко, целулозата, подправките, солените и пушените продукти. Болният се храни на малки порции 5-6 пъти на ден.
- При остър хроничен колит
В този случай е наложително храните да са варени или задушени. Поднасят се пасирани или накълцани на дребни парченца, което важи и за супите. Допускат се ястия, приготвени на фурна, но при печенето следва да се избягва образуването на коричка. Храненето е 5-6-кратно на ден.
Диетичният режим при хроничен колит трябва да се изготвя строго индивидуално, като се вземат предвид основните симптоми на заболяването. Особено важна за правилното лечение и прогноза на заболяването е навременната консултация със специалист гастроентеролог.
Автор: Нели Христова