Чревните инфекции през лятото
Чревните инфекции са сезонни заболявания, чийто пик обичайно е през лятото. Как да прекараме това лято без „изненади“ и ако не могат да бъдат избегнати, как да излезем от ситуацията с по-малко загуби? Представяме ви отговори на тези и други въпроси.
Какво представляват чревните инфекции и как се „държат“, когато попаднат в човешкото тяло?
Това е голяма група инфекциозни заболявания, които засягат предимно стомашно-чревния тракт. Причината за инфекцията могат да бъдат вируси, бактерии и техните отпадъчни продукти (токсини). И въпреки че чревните заболявания се различават по тежест и скорост на възстановяване, те се характеризират със същия тип симптоми, включително интоксикация (треска, главоболие, слабост и др.), диария, гадене и повръщане, както и стомашна болка.
Известно е, че чревните инфекции се предават чрез мръсни ръце. Как иначе можем да „хванем“ тази болест?
С мръсните ръце, вода и храна вирусите и бактериите влизат в устата, след което се транспортират до стомаха и червата, където започват активно да се размножават и да произвеждат различни токсини. Тези вещества нарушават пропускливостта на клетъчните мембрани, пречат на хода на биохимичните процеси, което води до дисбаланс на важни соли, минерали и загуба на течности.
Що се отнася до ротавирусите и други вируси, те често се предават по въздушно-капков път, т.е. по време на комуникация или случаен контакт с болен човек.
Как протича инфекцията?
По правило чревната инфекция се развива по добре познат сценарий. Инкубационният период – времето от момента на заразяването до появата на първите симптоми – продължава от няколко часа до 3-4 дни, след което организмът започва да дава алармени сигнали. Летаргия, треска, липса на апетит, главоболие, непоносимост към ярка светлина – тези симптоми са характерни за много заболявания. Ако те са придружени от повръщане, диария или коремна болка, тогава кръгът на „заподозрените“ се стеснява – най-вероятно това е чревна инфекция. В зависимост от вида си наборът от симптоми може да бъде различен.
Обикновено заболяването протича остро, с диария, коремна болка, гадене и повръщане. Всички чревни инфекции са опасни предимно поради дехидратация. Диарията и повръщането постоянно увеличават загубата на вода, заедно с което минералите, предимно калий и натрий, се отстраняват от тялото.
Какво да правим, ако се разболеем?
В по-голямата част от случаите лечението на такива заболявания не изисква приемане на никакви лекарства, тъй като човешкото тяло самостоятелно произвежда антитела срещу микробите и ги унищожава. Основното лечение е приемът на подходящи течности – рехидратиращи разтвори и вода – по малко, но често. Диетата при чревна инфекция трябва да изключва храни, които провокират разхлабване – можете да приемате пилешки бульон, бисквити, оризова каша, чай от джоджен или мента. Ако кърмите, не бива да спирате, тъй като кърмата е най-доброто за вашето бебе.
Самолечението е опасно
Само лекар може да постави точна диагноза и да предпише правилното лечение. Самолечението на чревна инфекция е възможно, ако преди сте се сблъскали с подобни заболявания и се чувствате сравнително добре – без температура, болезнено повръщане или слабост, обрив, силна болка и други необичайни симптоми. При деца под 3-годишна възраст, при възрастни над 60-годишна възраст, при хора с увреден имунитет, сърдечни заболявания, стомашно-чревни, чернодробни и бъбречни заболявания, хипертония и др., с едновременно заболяване на няколко членове на семейството, рязко влошаване на състоянието, липса на подобрение в рамките на 3 дни, поява на симптоми на заболяването след пътуване е необходима консултация с лекар!
Как да се предпазим?
Основната защита е превенцията:
- Първото основно правило е да миете ръцете. Това трябва да се прави преди приготвяне и ядене на храна, както и след посещение на обществени места.
- В днешно време се продават различни гелове, спрейове и мокри кърпички за дезинфекция на ръцете, които е препоръчително да носите със себе си и да използвате, ако не е възможно да измиете ръцете под течаща вода.
- В никакъв случай не пийте вода от непроверени източници – кладенци, извори, чешми. Препоръчително е да се пие само преварена или бутилирана вода.
- Не трябва да поглъщате вода, когато плувате.
- За малките деца е необходимо да купувате храна ежедневно и да им приготвяте порция за едно хранене.
- Когато купувате нетрайни храни, гледайте сроковете на годност.
- Измивайте добре плодовете и зеленчуците, включително тези с кори, под течаща вода.
- Не купувайте продукти от пазари.
Автор: Нели Христова
Консултант: доц. Анелия Гоцева, ВМА, Клиника по инфекциозни болести