Опасните инфекции
Когато планирате бременност, е важно да изключите възможна инфекция на нероденото дете и да се ваксинирате. Според специалистите това важи особено когато става дума за опасните токсоплазмоза и рубеола.

Токсоплазмоза
Токсоплазмозата е инфекциозно паразитно заболяване, което навлиза в почвата с изпражненията на заразени котки. Заразяването е лесно – достатъчно е да консумирате недобре изпечено месо, лошо измити зеленчуци и плодове или не измиете ръцете прилежно след почистване на котешката тоалетна.
В 90% от случаите липсват симптоми и клинични прояви, като слабост, субфебрилна температура, подути лимфни възли и увреждане на очите са изключително редки. В случай че заразяването стане преди зачеването, детето е в безопасност, тъй като имунитетът на майката може да се справи. Ако обаче първичната инфекция е настъпила по време на бременност, съществува риск от предаване на инфекция през плацентата – тогава съществува заплаха от смърт на плода.
Ембрионът развива вродена токсоплазмоза, честотата на която според статистиката е 1-10 случая на 10 000 живородени деца. Най-неприятно е, ако инфекцията е настъпила в началото на бременността. Тогава детето може да има такива прояви, като недоносеност, забавяне на развитието, увреждане на мозъка, сърцето, пневмония, хориоретинит (увреждане на очите), жълтеница, увеличен черен дроб и далак, обрив и гърчове.
Тежките лезии при кърмачета се диагностицират с честота 3-10%. В други случаи новородените се раждат без явни симптоми, но последствията могат да се появят след месеци или дори години. Именно поради това препоръките на специалистите са бъдещите майки да се изследват за антитела срещу токсоплазма преди бременност.
Рубеола
Рубеолата е остро вирусно заболяване, причинено от РНК вирус. Вродената рубеола се проявява като изоставане във физическото и психическото развитие, малък ръст и тегло, зрителни увреждания (вродена катаракта, глаукома и ретинопатия), глухота, сърдечни дефекти и увреждане на черния дроб.
Рискът от малформации на плода в случай на инфекция до 10-а-14-а седмица достига 90% и поради тази причина обикновено в такива случаи лекарите препоръчват преустановяване на бременността. Ако инфекцията настъпи след 18-а седмица, рисковете намаляват, но потенциалът за горните симптоми остава.
Делът на вродената рубеола е около 10% от всички вродени аномалии на плода.
Препоръките на специалистите са да се направи тест за антитела преди бременност и да се постави ваксина, ако е необходимо – ваксинацията дава имунитет за 15-20 години. Зачеването е разрешено три месеца след ваксинацията.
Автор: Нели Христова
Консултант: проф. Петър Петров, МЦ „Свети Мина“ – Пловдив
март 2025
