Дехидратация при деца
Дехидратацията настъпва, когато е налице прекалено голяма загуба на вода и соли от тялото.
Причините са разнообразни, но основно: стомашно-чревни инфекции, продължително поддържане на повишена телесна температура, обилно изпотяване, недостатъчен прием на течности, повишено отделяне на урина, учестено дишане при някои белодробни инфекции, прекомерно физическо натоварване, претопляне и др. Детският организъм има все още незряла регулация за поддържане на хомеостазата – равновесието на обменните процеси. Колкото по-малко е детето, толкова по- бързо може да настъпи дехидратация или влошаване на настъпила такава.
Съществуват различни видове дехидратация, както и различни степени, според тежестта й. Това, което е важно да знаят родителите, е, че дехидратацията може рязко да доведе до влошаване на състоянието на детето. Затова е нужно като за начало да наблюдават честотата и количеството на отделената урина. Ако детето не уринира повече от 6 часа, това трябва да насочи майките и татковците за среща с педиатър. При бебета с незатворена фонтанела, по време на дехидратация, тя може да се усети като „хлътнала“.
Незабавно се посещава лекар при нарушено съзнание на детето – невъзможност да се събуди, неадекватност, неконтактност, отпуснатост, вялост, гърчова симптоматика. Колкото по-малко е то, толкова по-бързо може да настъпи дехидратация. В общия случай, малчуганът може да има един или комбинация от следните симптоми, в зависимост от степента на дехидратация: да изглежда отпуснато, вяло, сънливо или раздразнително, бледо, със суха кожа, напукани устни или слепени, хлътнали очни ябълки и потъмняване на зоната около очите. Езикът е с бял налеп, дъхът може да бъде подобен на ацетонов. Обикновено такива деца имат учестен пулс, както и дишане, но ниско кръвно налягане. Възможна е загуба на съзнание при рязка промяна на положението на тялото, особено от легнало в право положение.
Лечението е желателно да се провежда със специални глюкозо-солеви разтвори, които има и в аптечната мрежа. Не е желателно да давате на детето сода, чай, плодов сок, бульон и др. Солите в тях не са в правилното съотношение и може да влошат ситуацията.
При отказ на детето да приема през устата, както и при влошаване на симптомите или липсата на подобрение, се обърнете към лекар.
Д-р Магдалена Богданова е завършила Медицински университет през 2016 г. Към момента е специализант по педиатрия с интереси в областта на здравословното отглеждане на деца, профилактиката и своевременното откриване и лечение на заболяванията в детската възраст. Майка е на две породени деца. Има активен профил в Instagram и Facebook, който определя като „Учебник по педиатрия за родители“. Така се стреми да информира майките относно ключови теми в израстването и развитието на техните деца.