Пристрастени към кафето
Сутрешното кафе за мнозина е задължителен и много приятен ритуал за начало на деня. Следват обаче чаша капучино на път за работа, задължително пиене на кафе с колеги, още няколко чаши еспресо през деня за ободряване и т.н. Често дори не забелязваме, че пием твърде много кафе. Междувременно това може неусетно да повлияе на здравето.

Главоболие
Ако някога сте излезли от вкъщи без сутрешната си чаша кафе и имате главоболие няколко часа по-късно, това може да е признак за пристрастяване към кафето. Проучване на Медицинския факултет на университета „Джон Хопкинс“ установява, че повече от 50% от редовно пиещите кафе изпитват умерено до силно главоболие, след като са спрели да пият кафе само за един ден.
Аденозин
Главоболието на много хора е свързано с консумацията на кофеин. Кофеинът е много подобен по структура на друг химикал в нашето тяло, наречен аденозин. Една от функциите на аденозина е да разширява кръвоносните съдове в главата. Кофеинът блокира това разширяване. Когато липсва кофеин, тялото става прекалено чувствително към аденозин и кръвоносните съдове се разширяват, причинявайки силно главоболие.
Сърцебиене
Според Сърдечния център на Университета на Айова, кофеинът е вещество, което директно провокира сърцебиене.
Безпокойство
Някои хора са много чувствителни към кофеина и изпитват раздразнителност и безпокойство само от една чаша лате. Ако не сте сигурни каква е причината за безпокойството ви, опитайте да се откажете от кафето за няколко дни и вижте дали тревожността ви ще намалее или не.
Промени в настроението
Някои се шегуват, че не могат да функционират правилно, докато не пият кафе сутрин. Но ако наистина чувствате, че настроението ви се променя след пиене на кафе, това може да е сигнал за проблем. Кофеинът е стимулант, който засяга централната нервна система. Повишава метаболизма и освобождава енергия, а освен това стимулира допаминовите рецептори в нашия мозък.
Казано по друг начин, след като пием кафе, гледаме много по-оптимистично на живота. Лошата новина обаче е, че може да се появи пристрастяване. Ако сте в лошо настроение, когато останете без кафе, това най-вероятно е знак, че тялото ви разчита единствено на стимулант, за да се чувства добре.
Безсъние
Има причина хората да пият кафе, когато са уморени. Кофеинът изпомпва адреналина в тялото, което ни кара да се чувстваме по-будни. Може да е полезно сутрин, но не през по-късните часове на деня и още повече вечер.
Безсъние и сънливост
Когато се консумира няколко часа преди лягане, кафето нарушава вътрешния часовник на тялото, което може да причини не само безсъние, но и сънливост на другия ден.
Без ободряващ ефект
Според изследване, проведено в института „Смитсониън“, химическият състав и физическите характеристики на мозъка се променят с течение на времето в резултат на дългосрочна употреба на кофеин.
В резултат на кофоиновата атака мозъкът започва да изработва повече аденозин и така колкото повече кафе пиете, толкова повече рецептори за аденозин имате. И за да ги блокирате и да презаредите батериите си, трябва да увеличавате и увеличавате дозата кофеин.
Автор: Нели Христова
април 2025
