Какво се случва след раждането?
Раждането е изключително трансформиращо преживяване, което засяга почти всяка част от тялото, включително и мозъка.
Хормоните са извън ритъм, изтощени сте повече от всякога и ако това ви е за първи път, изпитвате напълно нови мисли, които могат да ви накарат да се почувствате изолирани и объркани.
Трайни промени
Експертите смятат, че раждането може трайно да промени мозъка по определени начини, особено що се отнася до начина, по който мислите за вашето бебе.
И така, ето някои от странните неща, които могат да се случат с мозъка малко след като родите.
Отделя се хормон, който ви позволява веднага да се свържете с вашето бебе
Ако вече сте майка, със сигурност знаете, че в момента, в който срещнете вашето мъниче, сърцето ви се изпълва с невероятна любов. Чудили ли сте се откъде точно идва това? Това чувство на интензивна връзка е резултат от освобождаването на хормона окситоцин.
Окситоцин
Окситоцинът се произвежда в хипоталамуса и по време на раждането се освобождава масивна доза от него. Освен това се отделя и по време на кърмене и помага на мама да се свърже с бебето си, като му осигури усещане за любов, безопасност и сигурност.
Разбира се, въпреки освобождаването на окситоцин, не всички майки усещат тази незабавна връзка и това също е нормално. Ако не почувствате близост с бебето си веднага, може да има редица причини: дали бременността е била планирана или не, дали все още сте с бащата, дали имате подкрепа и т.н.
Вашият мозък може да се свие
Някои изследвания, използващи магнитно-резонансна технология, показват, че мозъкът на жената може наистина да се свие по размер след раждането. Изследванията показват, че сивото вещество на мозъка (розово-сивата тъкан, обграждаща вътрешния мозък, която участва в мускулния контрол и сетивното възприятие) всъщност намалява по обем. Намалението се наблюдава в рамките на две години след раждането.
Въпреки че това може да изглежда странно (не искате мозъкът ви да се свие, нали?), всъщност не е толкова страшно, колкото звучи, а дори може да бъде полезно. Зоните, които се свиват най-много, имат функции, свързани със социалното познание, а някои твърдят, че свиването всъщност се дължи на подобрения в начина, по който тези области функционират и реагират.
Вероятно ще имате главоболие
Добавете и това към нарастващия списък с физически болки, които ще почувствате след раждането. Главоболието може да е страничен ефект от „хормоналния преход“, който включва липса на сън, стрес, умора и нередовни хранителни навици.
Ако искате да го избегнете, специалистите препоръчват да спите повече и по възможност да се храните по-добре. Разнообразната и балансирана диета поддържа нивата на кръвната захар стабилни. Пийте много вода, поне 10 до 12 чаши на ден. Няма да ви навреди и ако продължите да приемате пренатални витамини.
Можете да се чувствате добре само като сте до детето си
Вашето бебе може да ви накара да се почувствате стресирани, но също така вероятно ще ви накара да сте щастливи, когато сте заедно. Изследванията показват, че майките могат да се почувстват нещо като естествено настроение от майчинството. Изследванията показват, че когато жените видят децата си да се усмихват, в мозъка им се активират сигнали за щастие. Всъщност това са същите сигнали за удоволствие, които биха се активирали и при употреба на наркотици.
Обсесивно поведение
Според учените много жени имат натрапчиво поведение след раждането, като например постоянно миене на ръцете или проверяване дали бебето диша. Изследователите са открили, че жените започват да мислят за неща, които не могат да контролират, и непрестанно се тревожат за това как се справя бебето им. Тази нужда да се грижите за детето си често се нарича „майчина мотивация“.
Следродилна депресия
Сигурно сте чували за следродилна депресия и има голям шанс да познавате някой, който е страдал от нея. Чувството за претоварване с новите отговорности, които заобикалят новата майка, лишаването от сън и следродилната болка са само някои от събитията, които могат да доведат до чувство на тревожност и неудовлетвореност.
Ето защо от изключително значение е тези чувства да се признаят за истински, защото „те могат да ограбят една майка от радостта на майчинството“. Специалистите препоръчват да разчитате на семейството и приятелите си в домакинската работа, както и да се присъедините към групи за подкрепа и дори да потърсите професионална помощ, ако е необходимо. В крайна сметка мозъкът ви се адаптира към всички нови промени, дори ако те изглеждат неконтролируеми в момента.
Автор: Нели Христова