Приказки от 1001 нощ: Доха
Текст и снимки: Елица Лукова

Катар е една от младите държави в Близкия изток – обявява независимост на 3 септември 1971 г., само три месеца преди „раждането“ на ОАЕ. До ерата на петрола основният поминък на катарците е добив на перли и риболов.
Още щом слизам на пристанището на столицата Доха, вниманието ми е привлечено от небостъргачите в района West Bay, но не натам ни повежда нашият местен екскурзовод Джей Ло. Отправяме се към музея, приютил безценни късчета ислямско изкуство от последните 1400 години. Сградата, дело на архитекта Яу Мин Пей, се е възправила върху свой собствен остров, а последният етаж е стилизиран образ на катарка с бурка.
След щедрата доза изкуство вече нямам търпение да се полюбувам на пъстротата и многообразието на Сук Уакъф, да усетя аромата на подправки и арабски парфюми, да се възхитя на произведенията на местните занаятчии, да си купя сувенири и да седна на чаша ароматно кафе. „Стоящият пазар“ датира отпреди век, когато морето стигало непосредствено до него, а търговците стояли прави в лодките си и предлагали своите стоки. Оттам идва името на тържището. В наши дни той не е на самия бряг и за да стигнем до него, минаваме по отвоювана от морето територия.

Оказва се, че пазарът за соколи е част от сука. Тук е и триетажната болница за соколи, най-голямата в района на Персийския залив. Пред нея засичаме млад катарец, който гордо позира със своя любимец.
Соколарството по тези земи датира от векове. Някога бедуините са използвали впечатляващите птици за лов, но днес едва ли някой разчита на тях за осигуряване на прехраната на семейството. В наши дни отглеждането и тренирането им е издигнато до нови висоти. Цената на една птица може да стигне до 1 000 000 риала, което е около 500 000 лв. Подобна фантастична сума може да спечели победителят в някое от състезанията в региона. При все това катарците казват, че не се вълнуват толкова от паричната награда, колкото от престижа, който носи подобно признание.
За бъде пресечена незаконната търговия, ОАЕ, Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар и Саудитска Арабия въвеждат издаването на паспорти на ценните птици – досущ като тези на собствениците им. Така, ако някой катарец иска да отиде със сокола си на ежегодния фестивал в Абу Даби, на летището и птицата, и собственикът й ще преминат през паспортна проверка. Пернатият любимец също трябва да има бордна карта. Без значение какъв е билетът на собственика, соколът задължително трябва да лети в бизнес класа.

Много скоро желанието ми да се потопя в автентичната атмосфера на сука се превръща в нетрадиционно преживяване. В един от магазините имам възможност да се снимам заедно с прекрасен сокол. Поставят го на ръката ми, а аз наблюдавам пернатия чаровник със страхопочитание. Имам чувството, че той започва да позира за снимките и сякаш дори се забавлява на фотосесията. Разбирам, че цената на сокола е близо 40 000 риала, но не се включвам в обичайната „игра“ на търговците, които очакват да започнеш да се пазариш.
Недалеч от пазара виждам десетки камили кротко да лежат под жаркото слънце. Те често са част от държавния протокол и задължително „дефилират“ на военния парад по случай Деня на независимостта на Катар. Всеки ден в 8 и 16 часа кралските охранители ги яздят пред намиращата се наблизо правителствена сграда, но сега явно съм хванала обедната почивка на необикновените държавни служители.

След като се запознах с два от изконните символи на арабския свят (соколът и камилата), нямам търпение да се потопя в атмосферата на културното селище Катара, превърнало се в съвременната емблема на страната. Изградено е по идея на шейха Моза бинт Насер ал-Миснед – втората съпруга на бившия емир на Катар – Хамад бин Халифа ал-Тани и майка на настоящия монарх – Тамим ибн Хамад ал-Тани. Вестник „Гардиън“ я нарича „просветеното лице на един дълбоко консервативен режим“, а „Форбс“ я класира сред стоте най-влиятелни жени в света. Заради огромното й влияние я определят като „действителния владетел на Катар“. Високо образованата шейха Моза дръзко разкрива лицето си пред света, което кара все повече катарки да заменят бурката с шайла и големи слънчеви очила.
Следва продължение…
март 2025
