Айфеловата кула – символът на Париж
Докато светът е отправил взор към френската столица, която тази година е домакин на Летните олимпийски игри, голяма част от парижани смятат, че положението вече става нетърпимо и напускат и без това пренаселения град.
Вярно е, че през последните десетилетия Париж се превърна в туристическо клише, и все пак, не бързайте да зачерквате града на любовта от списъка с мечтани дестинации. Вместо това ще покорим символа на Париж – Айфеловата кула, и ще възкликнем като Сабрина Феърчайлд: „Париж е винаги добра идея!“.
През 1884 г. е обявен конкурс за изграждане на невиждано дотогава съоръжение за Световното изложение по случай 100-годишнината от Френската революция. Идеята за построяване на висока около 300 м метална кула предизвиква бурно негодувание от страна на парижани. И днес не всички се прехласват по емблематичната забележителност, като понякога с досада я наричат „купчина старо желязо“. Независимо от това, на главозамайващата гледка, която се разкрива от Айфеловата кула, ежегодно се любуват близо 7 милиона души, което я превръща в един от най-посещаваните туристически обекти в света.
Знаете ли, че…
На Айфеловата кула има няколко заведения за всеки вкус и бюджет. Освен бюфетите, където може да хапнете на крак, има два ресторанта – Madame Brasserie (на първия етаж) и Jules Verne (на втория), както и шампанско бар (на третия).
Изумителното за времето си инженерно съоръжение е построено за 2 години, 2 месеца и 5 дни по проект на Густав Айфел, Морис Коешлен и Емил Нугие. При завършването си през 1889 г. кулата все още няма асансьори и малцина преодоляват 1832-те стъпала до третия етаж.
След направена реконструкция днес стъпалата са по-малко. До първия етаж (на 57 м) водят 327 стъпала, а до втория (на 115 м) – още 347. От съображения за сигурност стълбището, което отвежда до третото ниво (на 300 м), е затворено и задължително трябва да се възползвате от асансьорите. Времето, необходимо за изкачване пеша на един етаж, е около 15-20 минути.
Знаете ли, че…
На Айфеловата кула няколкократно се провежда необичайно състезание, наречено La Verticale de la tour Eiffel. Във Вертикалната надпревара атлети от цял свят изкачват 1665-те стъпала на кулата за по-малко от 10 минути! Рекордът при мъжете държи полякът Пьотр Лободжински (2016 г. – 7:48.77), а при жените – австралийката Сузи Уолшъм (2017 г. – 9:34.75).
Айфеловата кула се състои от 18 038 детайла, които са свързани с 2,5 милиона нита. За удължаване живота на металната конструкция, тя трябва да бъде пребоядисвана на всеки 7 години, като за целта се използват по 60 тона боя. През годините цветът на кулата се променя многократно – венецианско червен, червено-кафяв, охра, жълто-кафяв, но от 1968 г. насам той е Eiffel Tower brown – кафява боя в три различни тона, за да изглежда еднаква на цвят, погледната отдалече.
Знаете ли, че…
Наричат Париж „градът на светлините“. Искрящата Айфелова кула е прекрасен фон за вашите вечерни снимки, които може да качите в социалните мрежи, но не и да ги използвате за търговски цели. Причината е, че създаденото през 1985 г. от Пиер Бидо осветление на Айфеловата кула е обект на авторско право.
Построена като временно съоръжение, Айфеловата кула трябва да бъде демонтирана през 1909 г. Спасена е благодарение на намиращите се на нея радиотелеграфни съоръжения и изградените научно-изследователски станции. След поставянето на телевизионна антена през 1957 г. кулата достига височина от 324 м. В продължение на четири десетилетия тя е най-високата сграда в света, преди да бъде детронирана от Крайслер Билдинг в Ню Йорк, а по-късно и от много други сгради по света, най-високата сред които е Бурж Халифа в Дубай (828 м).
Знаете ли, че…
Айфеловата кула в Париж става вдъхновение за изграждането на десетки копия по целия свят. Петзвездно преживяване с френски привкус предлага прословутата реплика, издигната насред Лас Вегас (САЩ), а Токийската кула дори извисява снага на 9 м над оригиналната. Далеч по-скромни са посестримите й в Слобозия (Румъния) и Прага (Чехия).
Автор: Елица Лукова