Градината на Богородица през погледа на Костадин Димитров - Кенгуру

Казват, че ежедневните молитви на монасите там са толкова силни, че поддържат баланса между доброто и злото, между светлината и тъмнината и така отлагат настъпването на Апокалипсиса и Второто пришествие. Атонската монашеска република се намира на територията на Република Гърция, но е автономна област в диоцеза на Вселенската патриаршия. Напоследък се увеличава броят на поклонниците и когато се запознавам с Костадин Димитров, който от години ходи на Атон, ми се иска да узная дали всеки, който отива там, е ревностен християнин, или това е поредната модна дестинация? Може ли разглезеният от туристическата индустрия човек да оцелее на това място? Какво е да си поклонник в Градината на Богородица? Тогава Костадин смирено ме поправя: „Аз съм харизанин…“. И разговорът ни поема в съвсем различна посока.

Какво представлява харизанството?

Това е харизан труд, благотворителен труд без заплащане, за да се помогне за благоустройството на самия манастир. Полагаме труд и в селското стопанство. Харизаните вече сме много на брой. Има групи от Петрич, Благоевград, Варна, Стара Загора, Казанлък, Кърджали, София и други градове. Харизаният труд в дар на Бога винаги е съществувал, а харизани са отивали в Зографския манастир още от създаването му. Някои го правят заради вярата, други, защото смятат, че там трябва да има българщина и тя трябва да бъде опазена, а трети – като вид благотворителност.

Колко пъти годишно ходите?

Много зависи каква работа има. Когато трябва да се свърши нещо, се организират групи. Някои се занимават с лозарство, други – с пчелините, трети – с градеж на стени или с маслиновата гора.

Света гора 1

Колко време продължава обикновено престоят Ви в Света гора?

Продължителността на престоя на поклонниците се определя от диамонтириото, което им се издава. Това е виза, която им позволява да обикалят всички манастири. Света гора се води на територията на Гърция, но за да влезеш там, ти трябва виза, няма значение дали си грък или друг. Ние, харизаните, в зависимост от работата, може да стоим три дни, седмица, десет дни. Няма някакви определени срокове, а и там винаги има работа. След това се връщаме към светския живот. Някои хора, като отидат в Света гора, и после казват, че това не е тяхното място, но повече са тези, които ги хваща „атонската болест“ и постоянно искат да се връщат там.

Когато човек не е харизанин, а поклонник, има ли подходящ момент да пътува дотам?

Ако го одобрят за виза, няма проблеми да пътува целогодишно. Вратите на нашия манастир са винаги отворени – 24 часа – за хора, които искат да го посетят. Поклонниците също са организирани в групи. Идват много гърци, румънци, българи, сърби, украинци, а доскоро и руснаци.

Света гора 2

Как протича един Ваш ден там?

Животът там е много монотонен: ставаш, влизаш в черквата, молиш се, под команда сядаш да се храниш, под команда ставаш, под команда пиеш вода, винаги се яде постно, ако е празник – се слага риба. Има ред и всеки го спазва. Службата сутрин е към 5 часа, но когато има някакъв празник, се става по-рано за тържествени служения, които започват към 2 часа. После се отива в трапезарията за закуска и след това – на работа. Връщаме се към 17 часа за следобедната служба. Ние не отиваме само да работим, а и за да служим духовно. Всеки иска да му олекне, да намери душевен мир и покой.

Къде отсядате?

В Зографския манастир. Спим в килии като тези на самите монаси. Има си порядки и ние също ги спазваме. Дори през лятото монасите трябва постоянно да са с дълъг ръкав, както и ние. През юли температурата през деня беше 45 градуса, през нощта – 38. Няма нито климатици, нито вентилатори. Как се спи? Но това е послушание.

Света гора 3

Има ли някакви светини, които се пазят в Зографския манастир?

Зографският манастир е един от тези, които имат най-много реликви. Той е изключително богат от гледна точка на светини и мощи, но ние нямаме право да ги казваме.

Колко манастира има в Света гора?

Те са 20 – 1 български, 1 сръбски, 1 руски и 17 гръцки. Има и 1 румънски скит, който е с големината на манастир, но няма такъв статут. Най-големият от тях е Голямата лавра, но доколкото знам, само нашият манастир приема харизанството.

Посещавали ли сте другите манастири?

Почти всички. Освен манастири, има и много скитове. Те са по-малки от манастирите и в тях служат по няколко монаси, за които е характерен аскетизъм, повече обръщане към Бог с молитви и те не се занимават с работа.

Света гора 4

По суша ли се стига до манастира, или по вода?

И по двата начина. Когато има по-голямо вълнение и катамаранът не може да ни закара, транспортът ни се осигурява през сухопътната граница. По суша пътуването е по-тежко, защото това са черни, горски пътища и въпреки че има машини, които ги поддържат, заради многото свлачища те са без асфалтова настилка.

Освен манастири и скитове, има ли други забележителности на полуострова, които бихте искали да посетите?

Там не се отива на разходка или за туризъм. Има много атрактивни места от гледна точка на религията. Цялото място е една забележителност, защото Светият дух е там и ти си много близко до него. Но това не е обект на туристическата индустрия. Това е място за аскетизъм. И сега има монаси-аскети, които отиват там да се молят, живеят в пещери само на хляб и вода.

А защо в Света гора не се допускат жени?

Когато отива на Атон, света Богородица харесва полуострова и казва, че на това свято място няма да бъдат допускани други жени. Затова и до днес тук има само монаси – мъже, които развиват християнството, създават манастири и скитове, както и поминък за самите манастири. А полуостровът е известен като Градината на света Богородица.

Интервю на: Елица Лукова

Снимки: Костадин Димитров (личен архив) и www.shutterstock.com