Острите респираторни инфекции навлизат в организма през дихателните пътища и засягат предимно дихателната система. Заразяването става при контакт със заразен човек, обикновено по въздушно-капков път. Основните симптоми са лесни за разпознаване – с   втрисане, хрема, болки в гърлото и кашлица.

Какви са симптомите?

Симптомите се появяват след 1-5 дни и включват запушен нос, хрема, втрисане, кихане, болки в гърлото, кашлица, сълзене на очите. Телесната температура рядко се повишава над 38 градуса. Ако не настъпи бактериална инфекция, симптомите изчезват за около седмица.

При човек с добър имунитет острите респираторни заболявания изчезват за няколко дни, особено ако се помогне на тялото да се справи с вирусите. Препоръчително е да пиете повече вода, да промивате носа със специални спрейове, които по естествен начин овлажняват носната лигавица, втечняват натрупания секрет и го освобождават, за да направят дишането по-лесно.

Зано 4

И инхалатор у дома

Без съмнение едно от нещата, които трябва да присъстват в домашната аптечка, са инхалаторите. Обикновено те се използват както в борбата с различни заболявания на дихателната система, така и за профилактика.

Няколко са основните неща, на които е добре да обърнете внимание, когато купувате инхалатор:

  • Да е безопасен – от доказан производител със сертификат за качество.
  • Да е направен така, че да има и елемент на забавление, който отвлича вниманието от процедурата. Много производители предлагат инхалатори под формата на играчки с ярки и цветни дизайни.
  • Да има възможност да работи с всички видове лекарства.
  • Да е компактен и лесно преносим.
  • Да е с ниско ниво на шум, за да не плаши детето.

Възможни ли са усложнения?

Въпреки това, в някои случаи тежката вирусна интоксикация или добавянето на бактериална инфекция може да причини усложнения. Най-често усложненията възникват в дихателната система и водят до други заболявания, като тонзилит, синузит, ринит, фарингит, ларингит. Понякога усложненията могат да бъдат и по-тежки, като бронхит, отит, синузит или пневмония.

Ако след няколко дни не можете да се справите сами с настинката, трябва да се консултирате с лекар.

Автор: Нели Христова