Бебешките сополи - Кенгуру

Когато няма здравословна причина, сополите в носа са почти невидими. Ако лигавицата е раздразнена, ще има обилно течение и това може да се превърне в голям проблем за семейството.

Хремата при малкото дете винаги нарушава дишането, апетитът намалява, нормалният сън страда и настроението се променя – детето става раздразнително и често плаче или отказва да се храни.

При новородено бебе

Малкият човек, който току-що се е родил, трябва да се адаптира към новите условия на живот извън утробата на мама. Често в първите седмици се появява хрема, ако въздухът у дома е прекалено сух или прекалено влажен и детето не се извежда на разходка.

Напълно нормално състояние за новороденото е анатомичният или невровегетативен ринит, който е свързан с адаптирането на носната лигавица към различни фактори на околната среда. Повишеното образуване на слуз в носа през този период невинаги е патология,  изискваща специално лечение. Ако се спазват хигиенните правила, това състояние изобщо не пречи на живота на бебето, храненето и съня.

Хремата от 1 до 6 месеца

През първите месеци сополите при бебето могат да се появят поради инфекциозни заболявания или промени, естествени за тази възраст. Тогава към хремата се добавят и други симптоми.

Имайте предвид, че в периода на зъбоникнене детето често посяга към венците си и по този начин вкарва много микроби в устната кухина. Това може да доведе до хрема, леко повишена температура, общо неразположение.

И от 6 месеца до 1 година

При някои бебета на възраст 6-12 месеца са налице симптоми на начеваща алергия, които са придружени от хрема. Неприятните симптоми възникват поради цъфтеж на растения, химикали, домашен прах, домашни животни, мухъл, замърсен въздух, цигарен дим, химикали и други алергени. Ако премахнете дразнителя, хремата изчезва.

Друга сериозна причина за хрема при кърмачета и по-големи деца е попадането на чуждо тяло в носната кухина. Такива могат да бъдат елементи от играчки, мъниста и парчета храна, а симптомите са едностранен гноевиден секрет от носа и гъгнещ глас.

Обикновено сополите текат от двете ноздри едновременно. Ако отделянето на слуз се появи само в едната ноздра, това може да е знак, че в носа има чуждо тяло.

Сополи и други симптоми

Секрецията от носа може да бъде с различни цветове, бистра или гъста. Понякога хремата е придружена от кашлица, температура, обрив и други проблеми. Различните прояви на хрема зависят от възрастта, тежестта на възпалителния процес, състоянието на имунната система и съпътстващите патологии. Самолечението в тези случаи не е препоръчително, а прегледът при педиатър не бива да се отлага.

Цветът на сополите при бебето също има значение. Ето защо обръщаме внимание и на него.

  • Зелени сополи

Защитните клетки – неутрофилите, имат ролята да достигнат зоната на възпаление и да абсорбират бактерии, увредени клетки, вируси и умират сами след няколко дни. По време на смъртта на неутрофилите се освобождава ензимът пероксидаза. Колкото количеството на този ензим е по-голямо, толкова по-зелени стават сополите. Зелената слуз не е по-опасна от бялата или жълтата.

  •  Жълти сополи

Жълтеникавият цвят се дължи на мъртви бактерии и бели кръвни клетки, събрани в слузта, и в повечето случаи показва прогресирането на бактериална инфекция: левкоцитите придобиват този нюанс, когато достигнат място, където има много патогенна микрофлора.

Ако към жълтите сополи се добави и субфебрилна температура (37-38°C), може да се подозира развитието на синузит или гноен ринит.

  • Гъсти сополи

Слузта може да бъде гъста и следователно трудна за отстраняване. Сгъстяването се получава, защото секретът съдържа много мъртви епителни клетки, левкоцити и бактерии или се задръства в носната кухина. Друга причина за лепкавите сополи е прекалено сухият въздух в стаята, където живее бебето. При недостиг на влага лигавицата се превръща в благоприятна среда за развитието на бактерии. Хремата с гъсти сополи е придружена от сърбеж в носа и раздразнителност.

  • Сополи с кръв

Кървавото течение с хрема е ясна причина да заведете детето си на лекар. Кръвта се появява поради спукани капиляри в носната лигавица, както и ако има ранички, пукнатини и язви по лигавицата. Лекарят ще ви помогне да идентифицирате основната причина и ще предпише лечение.

  • Бели сополи

След като белите кръвни клетки умрат и навлязат в слузта, тя става мътна. Бледите или бели сополи са един от етапите на ринит. Това също може да показва алергия и вирусна инфекция като настинка или грип.

Автор: Нели Христова

Консултант: д-р Мелек Ракаджиева, специализант по УНГ болести в УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив