4 мита за детската кашлица
Почти всеки родител знае няколко начина за справяне с детската кашлица, но когато трябва да ги приложи на практика, не е точно така.

Представяме някои погрешни схващания за кашлицата, а на вас оставяме да прецените на кои от тях да се доверите.
Мит 1. Кашлицата може да се лекува задочно
Някои родители смятат, че детската кашлица не е най-сериозният проблем. А за да се отърват от него, просто търсят в Гугъл подходящото лекарство или се консултират с педиатър по телефона.
- Всъщност, дори и да сте сигурни, че кашлицата е просто неприятна последица от настинка, все пак трябва да потърсите лекар, който да преслуша детето.
Мит 2. Кашлицата трябва да бъде спряна възможно най-скоро
За любящите родители е трудно да гледат как детето им страда от дразнещ симптом и не може да яде или спи нормално. А мисълта за антитусивните лекарства е една от първите, които идват на ум.
- Всъщност, кашлицата е безусловен рефлекс. Необходим е за прочистване на дихателните пътища от слуз, прах, микроби, алергени и изобщо всичко, което пречи на дишането. Като потискате кашлицата, вие по същество прекъсвате „почистването“, преди да е приключило.
Мит 3. Детският имунитет трябва сам да се справи с кашлицата
Стресът и хроничните заболявания все още не са имали време да осакатят тялото на детето, така че то ще може самó да преодолее настинката. И няма нищо лошо, ако кашля 10-15 пъти на ден.
- Всъщност, в тялото на детето инфекцията се разпространява много бързо и това, което беше лека кашлица вчера, може да се превърне в тежък бронхит утре.
Мит 4. По-добре е да се използват естествени лекарства за лечение на деца
Сляпата вяра в ефективността на природните продукти е тенденция през последните години. Но това убеждение определено не трябва да се отнася за лекарствата.
- Всъщност, средната продължителност на живота в ерата на билкарите е била четири пъти по-ниска, отколкото в нашата „химическа ера“. При билковите препарати е невъзможно да се изчислят точно дозите, което означава, че е много трудно да се предвиди ефективността на лечението.
Автор: Нели Христова
април 2025
