Вирусите през есента - Кенгуру

Много често ходи една седмица, а в следващите две остава вкъщи болно. Защо обаче това е така, вижте в следващите редове.

Виновник е имунитетът

Детската градина започва през есента, когато времето навън се влошава. Става студено и влажно, често духа студен вятър и вали. А мокрите крака и измръзването могат да намалят имунитета и да увеличат податливостта към вируси.


Входната врата

Обикновено вирусите навлизат в кръвта на детето по въздушно-капков път. Малките деца не знаят как да покрият устата си, когато кашлят, могат да пият от чашата на някой друг и т.н. Поради това вирусите се разпространяват много бързо в групите – както в яслите, така и при малко по-големите деца.

Обикновено детето е заразно през първите 3-4 дни от заболяването, но симптомите може да не се появят веднага, а то вече да е станало носител на вируса. Тъй като детето прекарва половин или цял ден в детската градина, често се случва сутрин да го оставите здраво и да го вземете болно.

Палитра от заболявания

Назофарингит. Характеризира се със запушване на носа, секрет от синусите и неприятни усещания в назофаринкса: парене, изтръпване, сухота, подуване. Често секретът се стича по задната стена на носоглътката и предизвиква кашлица. Детето може да се оплаче от загуба на слуха, болка, шум и пукане в ушите.

Ларингит. Характеризира се с дрезгав глас, подуване на ларинкса, суха, груба кашлица, която изтощава детето.

Ларинготрахеит. Съпроводен е с инфекциозни и възпалителни лезии на ларинкса и трахеята. Предизвиква чести оплаквания – кашлица, промяна в гласа, болки в гърдите и гърлото, затруднено дишане, треска.

Отит. Характерни за отита са острата пулсираща болка в ушите и главоболието, високата температура, секреция от ушите – гнойна или примесена с кръв, безсъние, загуба на апетит.

Фарингит. Често причинява подуване на задната стена на фаринкса и увеличени лимфни възли. Детето кашля много. В този случай конвенционалните муколитични лекарства и инхалации не помагат.

Тонзилит. Може да бъде причинен както от вируси, така и от бактерии. Във втория случай се нарича добре познатата дума „ангина“ и се лекува с антибиотици. Характерни симптоми са възпалението на една или двете сливици, увеличени шийни лимфни възли, болки в гърлото, болка при преглъщане, треска, интоксикация, загуба на апетит.

Бронхит. Характеризира се с висока температура, суха или влажна кашлица със задух, болки в гърлото, мускулни болки, умора и запушен нос.

Варицела. Варицелата е силно заразно заболяване с дълъг инкубационен период – до 21 дни, като човек става заразен в последните 2 дни от инкубационния период, още преди да са се появили симптомите.

Какво да направим?

  • Най-добре е да осъзнаете, че детето в детската градина ще се разболее неминуемо, тъй като това е необходимо за формирането на силен имунитет. Ако планирате да отидете на работа, бъдете готови за факта, че някой ще трябва да ви помага поне в началото.
  • Запомнете също така, че обикновено едно дете може да се разболее от 6 до 12 пъти годишно. През първата година от посещението на детската градина говорим за около 12 случая на остри респираторни инфекции.
  • Важното е, че ако детето се разболее, то ще се възстанови в рамките на 7-10 дни и заболяването няма да предизвиква усложнения в голям процент от случаите.
  • Трябва да се обърне внимание, ако детето не се възстановява без помощта на антибиотик отново и отново.

Укрепете имунитета

Уверете се, че детето се храни добре, така че да получава всички необходими витамини и минерали. Закалявайте при всяка възможност: не е нужно да избягвате всяко течение, оставете детето да вземе контрастен душ или изберете спорт, при който ще развие устойчивост на студ (плуване, ски, фигурно пързаляне). Ваксинирайте го винаги, когато е възможно. Ако детето няма придружаващи заболявания или противопоказания, помислете за ваксини срещу варицела, грип, пневмококови и менингококови инфекции след консултация с лекар.

Автор: Нели Христова

Консултант: д-р Анелия Гоцева, ВМА – София