Ниското либидо - Кенгуру

Нормално ли е ниското либидо по време на бременността?

Да започнем с това, че е нормално човек да има ниско либидо и това не е нещо, за което е нужно да се тревожим. Между другото, либидо е морално остарял термин. Вместо него ние, сексолозите, използваме „сексуален темперамент”, който бива висок, среден и нисък. Повечето хора имат среден сексуален темперамент.

Ако имаме някакъв дискомфорт, най-често първото, което страда, е сексуалният живот. И доколкото бременността е свързана с физическо неразположение, покачване на килограми, може би проблеми със съня или друго, напълно нормално е желанието за секс да намалее. Здравото отношение към секса е или да продължим живота и да имаме деца, или ни носи радост, удоволствие, да споделяме чувства.

Какво го причинява и за целия период ли е характерно? Или за някой от триместрите?

Разбира се, лекарите трябва да кажат за хормоналното влияние, но със сигурност това оказва въздействие. В същото време обаче е факт, че хормоните не са основното при нашето желание за секс. В сравнение с мъжкото либидо, или така наречената спонтанна ерекция, в повечето случаи ние можем да видим по-високо либидо. Така че, нормално е да имаме ниско либидо и преди, и по време, и след бременност. Желанието за секс съществува, когато той изначално е бил изграден като нещо, което носи удоволствие.

Ясно е, че ако на бъдещата майка й се гади, няма да й се прави секс в началото. А и самият период на бременност ограничава някои пози, в които може би жената получава оргазъм. Мисля, че е всичко е строго индивидуално. Най-важното е да се избавим от идеята за либидо, а по-скоро да си зададем въпроса какво за нас означава сексът. Защото моята практика показва, че много жени се съгласяват на секс, за да не откажат на мъжа.

Каква е ролята на бъдещия татко в този момент?

Да бъде умен и да се съобрази със състоянието на жена си. Ако причината е, че не се чувства добре, е ясно. Но ако е в това, че не се чувства секси, той може да я предразположи, да й каже колко е красива и привлекателна за него. Освен това бременността е много нежен момент, затова е добре сексът да не е толкова експериментален, агресивен или типичен за двойката. Хубаво е да се помисли за нов начин на сексуално взаимодействие, малко по-различно от обичайното, може би по-бавно и чувствено. Ние правим секс като нещо запаметено по метода на възприятията и ако преди бременността по-екстремно сексуално взаимодействие е носило радост, сега е възможно жената да няма сили и да не се чувства по този начин.

И още нещо, което е голяма беда и оказва огромно влияние върху бъдещия сексуален живот на двойката – има немалко мъже, които отказват да правят секс в този момент с бременната си жена, считайки, че проникването е опасно за бебето. За да имаме качествен секс, е нужна добра образованост и информираност.

Как отново да запалим огъня?

За да запалим огъня по време на бременност, помага само едно – да се пита жената какво е онова, което иска. Тъй като ние проявяваме интерес към нещо, когато сме разбрани.

При забрана за секс поради риск от усложнения, как да поддържаме интимността?   

Тук ще отговоря много предпазливо. Лично като човек аз съм информирана, но като психолог, занимаващ се със сексуална тематика, това не е в сферата на моите компетенции. И мисля, че лекарите са онези, които трябва да кажат.

Сексът може да бъде много алтернативен и да носи радост. Стига двойката да не е обсебена от строги вярвания и убеждения.

Важно е да подчертая, че при риск от усложнения не питаме  гугъл, фейсбук групи или приятелки, а само лекар – всичко останало е несериозно. Нужно е да се напомни, че на никой нищо не му е станало, ако не прави секс, а интимността не включва само секс. Тя се състои от ласки, прегръдки... И в случай че отношенията са добри, ние винаги сме склонни да направим жест един към друг.

„Сексът в нашия живот“

В YouTube канала на списание „Кенгуру“ можете да гледате епизода на „Първи стъпки“, в който Гинка Георгиева подробно обяснява какво място заема сексът в живота ни по време на бременността и след раждането на дете.

 

Интервю на: Ива Лалова