Радостните мигове от 9-и до 12-и месец
365 шепички щастие или всичко за бебето през първата му годинка
Стремеж към независимост
В периода 9-12 месеца бебетата вече кипят от енергия: пълзене по корем, търкаляне, обръщане и търкаляне и се движат самостоятелно из цялата стая.
Детето вече сяда без чужда помощ и се опитва да се изправи на краката си. Време е да се изправи, като се държи за нещо. Това е важен етап в развитието на всяко дете. Време е и за проговаряне – различни звуци и съчетания помежду им (ма-ма-ма-ма, ба-ба-ба-ба). Родителите забелязват, че детето реагира, когато го назовавате по име, и разбира, когато му кажете „Не“. Десетмесечното бебе посочва с пръст предмети и имитира звуците, които чува. В този период то постепенно преминава към преходна храна. Време е да го сложите в детското столче до масата, за да се храни заедно с вас. Очакват ви неповторими моменти – насладете им се.
Мерки и теглилки
През четвъртото тримесечие малчуганът наддава средно 300 г месечно и пораства с 1 см. На 9-ия месец децата са с ръст около 74 см и тежат между 8200 и 8900 г. На първата им годинка цифрите са съответно ръст 75 см и тегло около 10 кг при момчетата и 9700 г при момичетата. И поне 3-4 зъбчета вече са налице…
Играйте на криеница, бъдете спонтанни
Детето, наближаващо една година, има нужда от много свободно пространство. То изследва всичко на разстояние с пълзене и го прави с удоволствие. Играта на криеница е за препоръчване: скрийте играчка в цветна кутия или под завивката и я „потърсете“ заедно с бебето… Ентусиазмът му ще бъде заразителен. Чудесна идея за прекарване с цялото семейство. Скривайте по един различен предмет всеки ден, и го търсете многократно… Така детето ще се запознава с детайли от заобикалящата го среда и това изостря вниманието му. Време е и за развитие на фината моторика – добре е да го карате да дърпа въженце, да слага топчета от една кутия в друга, да строи пирамиди от кубчета. Хубаво е да въведете някои нови занимания като рисуване с ръце, сензорни игри и игри с препятствия, стимулиращи физическата активност. Започнете да следите и препоръките за активности на педиатрични школи като Монтесори. Резултатите в развитието на децата са впечатляващи.
Нуждата от сън намалява
На 9 месеца бебетата се нуждаят от около 11 до 14 часа сън на ден, с включени 1-2 дневни дремки-с различна продължителност. Най-често става въпрос за един по-дълъг сън около обяд и един по-кратък след закуска. Средната продължителност на нощния сън при бебетата на 12 месеца е около 11 часа. С навършване на първата годинка обедният сън става по-дълъг. Това постепенно ще подготви детето за ясла и градина и адаптацията в детското заведение ще е далеч по-лесна и безболезнена.
За спокойни родители има умно чорапче
Много родители се притесняват много, докато бебето спи. Това нарушава атмосферата в дома. За да спести много от страховете на родителите, е създадено Умното чорапче Owlet Dream Sock. Това е първото „интелигентно“ чорапче със здравен сертификат. С традиционния бебефон можете да виждате бебето си в реално време, но това не ви предупреждава, че нещо не е съвсем наред. С Owlet приложението за смартфон и Умното чорапче вие ще сте винаги наясно със здравето и безопасността на вашето малко съкровище. В реално време получавате данни за три важни показателя, свързани със здравето на бебето: пулса, нивото на насищане на кислород в кръвта, продължителността и качеството на съня му и промените на тези показатели от предварително зададените стойности. Той включва и камера, която ви позволява да виждате и чувате бебето си в реално време. И може да бъдете спокойни…
Първите обувки
Прохождането е най-значимото събитие в края на първата годинка… Време е и за първите обувчици. Изберете ги внимателно и… после запазете тези обувки, както и спомена за първите стъпки на рожбата ви…
Честит Първи рожден ден, Мъниче!
Беше една незабравима, различна, понякога с тревоги и притеснения, но благословена година, нали?
Автор: д-р Зорка Угринова