Пъзелът и детето
Забавните пъзели са едни от най-добрите детски игри, тъй като имат голям брой ползи за детето. Доказано е, че такива игри допринасят за формирането на логическо мислене.
Ползите
- На първо място, пъзелът е отличен помощник за подобряване на концентрацията, а причината е съвсем проста: той „принуждава“ мозъка да работи, предлагайки му необичайна задача.
- Колкото по-бързо децата се научат да редят пъзели, толкова повече ще придобият основни умения за учене: внимание към детайла, работна етика и постоянство.
- Пъзелите стимулират няколко центъра на мозъка, тренират паметта и интелигентността много добре, може би както никоя друга игра. Развитието на двигателните умения от своя страна има положителен ефект върху функционирането на мозъка на бебето, което допринася за развитието на логическо, пространствено и стратегическо мислене, въображение, внимание, фантазия и други подобни.
- Важно е да знаете, че пъзелът ще помогне на детето да развие фината моторика и ще го научи да анализира пространството около себе си. И накрая, умението за редене на пъзел ще насърчи детето да се научи как да подрежда предметите, които използва.
- Поддържането на картина в главата през цялата работа е отличен процес за трениране на паметта на децата.
- В допълнение, процесът на сглобяване на пъзели позволява на детето да се научи да взема самостоятелни решения, без да чака съвет или помощ от възрастен. Пъзелите помагат на детето да повярва в собствените си сили и умения и го учат да бъде отговорно за резултата от работата си, което ще бъде много полезно в бъдещия му живот.
Когнитивно развитие
Когато се сблъска с някаква задача, детето ще се опита да намери отговора с помощта на логическо мислене и по-късно ще може да приложи тези умения в ежедневието – от простите домакински задължения до първите важни решения, които ще трябва да вземе в живота.
Пъзелите поставят много конкретна цел (завършена рисунка, очакван резултат), а това е една наистина забавна и стимулираща игра, която децата могат да играят както самостоятелно, така и в група. По този начин пъзелите имат така наречената „социална роля“.
Възрастта
Експертите препоръчват децата да започнат да играят с пъзели след 12 месеца, но това зависи от вида на играта и възможностите на вашето дете. Като цяло можете да намерите разнообразни пъзели за всички възрасти.
Някои компоненти могат да се променят с възрастта. По правило продуктите за деца на 1-2 години са изработени от дърво и се състоят от големи части, което ги прави по-лесни за хващане. С възрастта пъзелите стават малко по-сложни, броят на парчетата се увеличава, а размерът им намалява.
Безопасността на първо място
Както всяка друга играчка за деца, всички пъзели трябва да бъдат безопасни за здравето. Ето защо, преди да закупите пъзели, уверете се, че те са сертифицирани.
Елементите
Първите пъзели могат да бъдат предложени още във възрастта 1 годинка. Частите трябва да са големи, да пасват добре и да се състоят буквално от 2-4 елемента. Картинките, изобразени на пъзелите, трябва да са познати и разбираеми за детето.
За деца на 2-3 години пъзелите, състоящи се от 4-9 части, са отличен вариант. Размерът на пъзела може вече да е по-малък. Подходящи за тази възраст са и пъзелите в рамки за вмъкване.
Деца от 3-годишна възраст вече могат да бъдат насърчавани да сглобят пъзел от 9-24 части. Важно е рисунката да не е твърде сложна.
Автор: Нели Христова