СЕГЕД – архитектурната съкровищница на Унгария - Кенгуру

От 5458 сгради невредими остават едва 265. Сега думите на император Франц Йосиф „Сегед ще бъде по-красив, отколкото е бил“, записани на видно място в Кметството, звучат почти пророчески. Сред руините на някогашния град са издигнати великолепни архитектурни шедьоври и днес Сегед е красив и още как, а край този „ъгъл“ на река Тиса откриваме истинска архитектурна съкровищница.

Многобройните сгради в стил ар нуво, съградени след Голямото наводнение, без капчица съмнение, са гордостта на града. Повечето от тях са дело на архитекта Еде Магар. Вероятно заради обтекаемите форми на сградите той е наречен „унгарския Гауди“. Човек трудно може да откъсне очи от неговите творения, като Двореца на златаря  или впечатляващия покрив на Унгар-Маер, но като „архитектурната перла на Сегед“ се слави Дворецът Реок. Едва 29-годишен по онова време, архитектът Еде Магар сътворява палат като от приказките за хидроинженера Иван Реок.

Съвсем различна, но не по-малко впечатляваща е необароковата сграда на Националния театър, изградена също след Голямото наводнение. И ако Еде Магар пренася в Сегед частица от Барселона, то архитектите Фердинанд Фелнер и Херман Хелмер сътворяват шедьовър, който напомня на Виена.

Сегед 2

На брега на река Тиса, непосредствено до моста Белварош, откривам импозантната сграда на неокласически дворец, приютил Музея „Ференц Мора“. Противно на очакванията, това не е музей, посветен на унгарския журналист, писател и музеолог. Експонатите са свързани с регионалната култура и занаяти, както и с естествената история, а самият Мора посвещава три десетилетия от живота си на музея, седемнадесет от които е директор на институцията.

Не по-малко впечатляващи са и стиловете на храмовете в централната част на града. Съградената от Липот Баумхорн в началото на XX век Нова синагога е втора по големина в Унгария и четвърта в Европа. Йерусалимски мрамор, акация от района на река Нил и полускъпоценни камъни сътворяват нейната пищна красота, която като че ли е събрала целия свят в едно.

Сегед 3

На пешеходно разстояние от Новата синагога е сръбският православен храм „Свети Николай“, съчетал в себе си барок и класицизъм и при все това, далеч по-скромен и като екстериор, и като интериор.

Непосредствено до църквата „Свети Николай“, на мястото, където някога се е издигала средновековната църква „Свети Димитър“, днес на цели 91 метра, се извисява Катедрала на Нашата Дева. Строежът на вплелата в себе си елементи от различни архитектурни стилове катедрала започва през 1914 г. и завършва през 1930 г. Величественият катедрален храм е четвъртият по големина в Унгария и приютява един от най-големите органи с цели 9040 тръби.

Сегед 4

Пак тук, на просторния Катедрален площад, в сянката на грандиозната Катедрала на Нашата дева, е закътан един от малкото останали безмълвни свидетели на онези тежки за Сегед времена – кулата „Свети Димитър“, която се слави с достолепната си възраст. Трите й нива са съградени между XI и XIII век, а допреди три десетилетия в нея се е съхранявала най-старата статуя в Сегед – „Божият агнец“, която в наши дни е заменена с реплика.

Текст и снимки: Елица Лукова