Усещане за студ - Кенгуру

Бърз метаболизъм

През деветте месеца метаболизмът работи много по-бързо, за да отговори на нуждите на бременната жена и растящото бебе. Това провокира затопляне, което се опитвате да охладите.

Хипотиреоидизъм

Не е изключено студът да се дължи на дефицит на тиреоидния хормон. Посетете ендокринолог, който ще установи дали имате заболяване на щитовидната жлеза.

Висока базална температура

В началото на бременността тя има по-високи стойности, но в същото време кара тялото да реагира по различен начин на климатичните условия. Така ви е студено, вместо да ви е топло. 

Само сутрин

Базалната температура се измерва непосредствено след събуждането.

Анемия

Около 15-20% от бъдещите майки изпитват недостиг на желязо. Той може да доведе не само до втрисане, но и до умора, както и да повиши риска от раждане на дете с ниско тегло. Избегнете подобен развой чрез:

  • консумиране на храни, заредени с желязо (червено месо, зърнени продукти, зеленолистни зеленчуци, яйца, бобови храни);
  • прием на добавки, съдържащи елемента.

Инфекция

Често е съпътствана от  втрисане. Потърсете медицинска помощ, ако имате:

  • висока температура;
  • болка при уриниране.

Мит

В много форуми можете да срещнете твърдението, че студените тръпки са признак на спонтанен аборт. Подобна зависимост не е установена, затова не се плашете, а обсъдете със своя акушер-гинеколог какво чувствате. Консултацията е задължителна и ако усещането за студ е придружено от други симптоми.

Как да се затоплите?

Прогонете мразовития полъх с помощта на:

  • Сгряващо бельо – плътен потник, клин.
  • Топли дрехи – пуловери и жилетки от естествени материи (вълна, мохер, памук).
  • Допълнително одеяло – по време на сън или почивка.
  • Чай – от лайка, маточина, мента.

Мнение на специалиста

Д-р Олга Такева, акушер-гинеколог:   

Когато бременната жена има постоянно усещане за студ, на първо място трябва да се изясни дали има физиологична причина – анемия, хипотиреоидизъм, лоша циркулация, инфекция. Важно е бъдещата майка да сподели оплакването с наблюдаващия акушер-гинеколог, който да прецени дали ще има нужда от допълнителни изследвания или консултация с друг специалист (ендикринолог, съдов хирург, интернист). Ако не става въпрос за състояние, което изискава лекарска намеса, бременната може да повиши своя комфорт по следните начини: да приема повече затоплени течности (чайове, супи); да облича дрехи, които задържат топлината. Стига здравословното й състояние да позволява – да се движи повече. Винаги след консултация с акушер-гинеколог. Спортът и движението увеличават топлоотделянето. Подходящи са разходки, йога, гимнастика за бременни.

 

Автор: Ива Лалова

Консултант:

Д-р Олга Такева е акушер-гинеколог в  МБАЛ „Лозенец“.

www.lozenetz-hospital.bg