Шев и кройка
Разкъсванията на влагалището по време на раждане са доста често срещани и са сред основните страхове на всяка бъдеща майка.
Причини
Вагинално разкъсване може да настъпи, докато бебето преминава през родовия канал. Когато главата прорязва, поради силното напрежение на тъканите, кожата на перинеума (тъканта между ануса и влагалището) може да не издържи и да се „скъса“. Най-често това се случва по време на първо раждане. Обикновено нараняването се дължи на твърде бързото раждане или раждане на по-голямо бебе. Други причини за разкъсване на тъканите могат да бъдат неправилното напъване или седалищно предлежание на плода, възпаление на влагалището (например млечница), при което тъканите отслабват.
Степени
- При първа степен се наблюдава малко разкъсване на влагалището. Засяга само горния слой – кожата. Дължината му е до 2 сантиметра и обикновено зараства от само себе си, като не изисква шевове.
- При втора степен има разкъсване на влагалището и перинеума. Освен кожата, са засегнати и мускулите. Размерите са от 2 сантиметра и повече. При тази степен е необходимо зашиване, което зараства средно за 2-3 седмици.
- При третата степен разкъсването засяга кожата и мускулите не само на вагината, но и на ануса. В допълнение към необходимостта от шевове е наложително да се провери целостта и на долния сегмент на матката.
Епизиотомия
Доста често срещана ситуация е епизиотомията (разрез) по време на раждане. За разлика от разкъсването, епизиотомията е контролирана медицинска процедура, при която се прави разрез на част от вагината и перинеалните мускули, за да се улесни излизането на бебето.
Възстановяване
Зашиването на разкъсване или разрез се прави под местна анестезия. Обикновено се използват саморезорбируеми конци, за които след като всичко зарасне, не са необходими допълнителни манипулации за премахването им.
Акушер-гинекологът е длъжен след раждането да обясни и покаже на жената как да се грижи и как да обработва конците, така че да заздравяват по-лесно.
Нашите съвети
- Избягвайте вдигане на тежести и физически упражнения. Освен това, опитайте да не държите детето дълго време, докато сте права.
- Старайте се да не седите дълго време, за да не натоварвате перинеума.
- Болката (усещане за парене или подуване на тъканите) обикновено продължава 7-10 дни. Ако болката е силна и не изчезва дълго време, трябва да се консултирате с лекар.
- На засегнатото място могат да се прилагат хладни компреси за облекчаване на отока. Болкоуспокояващите могат да се използват по препоръка на лекар.
- След всяко ходене до тоалетната е необходимо да вземете душ, за да избегнете замърсяване на перинеалната област. Не се препоръчва използването на ароматизирани душ гелове.
- Избягвайте запека. За да направите това, трябва да преразгледате диетата или да използвате свещички за нормализиране на изхожданията. Не забравяйте да пиете много течности – до 2 литра вода на ден.
- Заложете на бельо от естествен памук. Правете въздушни бани по около 2-3 пъти на ден.
- Третирайте шевовете с препоръчаното от вашия лекар. Освен това, при чувство на дърпане и опъване, можете да омекотите мястото с натурално козметично масло.
- Преди да започнете физическа активност и сексуален живот, се консултирайте с вашия лекар.
Усложненията
Усложненията са доста редки. Най-често проблемите са свързани с инфекция и обикновено се дължат на неправилни грижи в областта.
Бъдете нащрек в следните случаи и непременно потърсете лекар:
- Болка 2-3 седмици след раждането
- Повишена телесна температура, треска
- Неприятна миризма и изпускане
- Шевовете променят цвета си към лилаво
- Отокът се е увеличил
- Появи се сърбеж в интимната зона и друг дискомфорт, който изисква повишено внимание
Автор: Нели Христова