Пътеводител в раждането на деца
Автор на книгата, която привлече вечно актуалния ни интерес към полезна информация, е легендарната акушерка Айна Мей.

Ръководството на американката със значителен принос в грижата за родилките е преведено и издадено в България от Лариса Савова, от която ще научим повече.
Визитка
Лариса Савова е бременна с първото си дете. Голямата й страст е здравословният начин на живот. Практикува йога от 2010 г., сертифициран учител е от 2017 г. (Индия), а от 2020 г. се гмурва в света на йогата за бременни.
След като се свързва с акушерката Айна Мей, започва да изследва процесите на естественото раждане.
Завършила е „Приложна лингвистика“, но по професия и практика от последните 16 години е мениджър на кабинния екипаж в авиокомпания. В момента е народен представител в 50-ото Народно събрание, където мисията й е да защитава семейните права и адекватната социална грижа за децата.
Живяла е в САЩ и ОАЕ, но наскоро се е завърнала в България и прекарва повечето време в родното Чепеларе, където намира най-силна връзка със себе си.
Лариса, защо решихте да издадете „Пътеводител в раждането на деца“?
Теорията на Айна Мей резонира с вътрешното ми усещане и убеждение за нормалността и красотата на естественото раждане. Освен това разкрива откровено най-често срещаната причина жените да избягват естественото раждане – страхът.
Винаги съм се страхувала от раждането. Майка ми е родила по-голямата ми сестра много трудно и съм чувала тази история десетки пъти. Спомням си как с облекчение въздъхнах, когато разбрах, че не е задължително да има медицински предпоставки за секцио (за да го избереш като предпочитан начин на раждане). Предполагам, много жени ще се разпознаят в това.
Когато прочетох книгата на Айна Мей, придобих ново разбиране за процеса на раждането – и от физиологична, и от психологична перспектива.
Важността на естественото раждане за микробиома и имунитета на бебето, от една страна, и потресаващата статистика в България за цезарово сечение (51%, при увеличаващи се здравни рискове за майката и бебето над 21% и препоръчителни 10-15% от СЗО), от друга, запали моя интерес към темата. По същото време имах бременни приятелки и търсенето на информация ми беше много лично. С огромно разочарование и изненада открих, че освен книгата на Олга Дукат „Раждане с любов“ (чийто тираж беше изчерпан), няма други книги по темата на български език. По образование съм лингвист и усетих лична отговорност да допринеса за връщането към естественото раждане на жените в България. Затова реших да преведа и издам книгата. Това в този момент ми помогна да започна моя собствен път на бъдеща майка.
Какво ще открият читателите на страниците на книгата?
Разделена е на 2 части – „Истории за раждане“ и „Същността на раждането“. В първите 200 страници жени споделят своите истории. Според Айна Май е от изключителна важност бременните жени да чуват положителни истории, тъй като, както тя обяснява във втората част, страхът е главният фактор, който възпрепятства естественото раждане. В нея ще разберете още какво е нужно да знаете за бременността и пренаталната грижа, как да изберете специалист, на когото да се доверите, какво точно се случва по време на раждането, техники за справяне с болката, за VBAC (вагинално раждане след секцио) и за следродилния период.
Автор на ръководството е легендарната Айна Мей. Каква е ролята й в акушерството?
Айна Мей е наричана „майката на автентичното акушерство в Америка“. Автор е на няколко книги и до ден днешен говори за майчината грижа по цял свят пред акушерки, лекари, дули и родители. В основания от нея акушерски център „Фермата“, за 2844 бременности за периода 1977 – 2010 г., процентът на цезарови сечения е 1,7%.
Айна Мей има огромна роля в промяната на правилата за прием на акушерки и т.нар. „директно влизане“ в медицинско училище за акушерки, без преди това да трябва да се обучават за медицински сестри. На нея е кръстена маневрата на Гаскин, която се използва за справяне с раменна дистокия (раменно предлежание на бебето).
Казвате, че изданието отнема страха от раждането и лично сте се уверили в това. Как помага на подготовката за Вашето раждане?
Преди тази книга бях наистина ужасена да родя, а сега нямам търпение да изживея този мистичен, трансформиращ ритуал на преминаване. Но със сигурност ще мога да ви кажа в края на ноември, здраве и живот.
Кои са най-съществените моменти за спокойно и уверено посрещане на бебчето?
Според мен най-същественият момент е родителите да са се научили да общуват един с друг. Това е може би най-изпитателният период в живота на една двойка – всичко е ново, безсънието и преумората са постоянни, и ако те не могат да кажат един на друг от какво имат нужда, има голяма опасност да трупат огорчение.
Друг важен фактор е грижата за майката – в Индия например тя е обгрижвана от майка си, докато се възстанови. В Тайланд и други източни култури ежедневният масаж е част от грижата за майката. В Нидерландия следродилна дула или акушерка обгрижва майката и й помага да се грижи за новороденото. За съжаление в България тази практика не е често срещана, но смятам, че първите стъпки включват по-широка информираност на обществото и бъдещите майки за необходимостта постнаталната грижа да стане норма и у нас.
Интервю на: Ива Лалова
Снимка Айна Мей: Birth Story
март 2025
