Отоците
Задържането на течности по време на бременност, и особено в по-късните етапи от нея, се възприема като нещо нормално. Невинаги това е така и нека видим защо.
Най-напред нека уточним защо бъдещата майка усеща проблема с отоците по-силно:
- Обемът на циркулиращата кръв по време на бременност почти се удвоява и малките кръвоносни съдове (капиляри) започват да пропускат повече течности през стените си.
- Нивото на хормона прогестерон се повишава, а оттам и задържането на течности.
- По време на бременност често се променят и хранителните навици, а приемът на солени храни води до натрупване на натриеви соли в тялото, които пречат на водата да излиза.
- Физическата активност през деветте месеца намалява, което провокира задържането на течности.
Периодът също е важен
През бременността водно-солевият баланс на тялото се променя, и когато бебето расте, оказва все по-голям натиск върху органите на мама, включително и на тазовите вени. Движението на кръвта в тях се забавя, но кръвното налягане в краката се повишава, появяват се отоци и усещане за тежест.
Наблюдавайте се
Подуването, което става видимо едва в края на деня, обикновено не изисква лечение. Достатъчно е да дадете почивка на краката или, обратно, да се движите повече, за да подобрите лимфния поток. Трябва да се тревожите за подуване, което се появява сутрин, дори преди да станете от леглото.
Видими промени
Отоците не могат да останат скрити. Състоянието обикновено започва с усещане за подуване и тежест в краката. В нередки случаи можете да забележите и същите симптоми по ръцете – най-вече по горната част на дланите и лицето.
Физиология или не съвсем
Според специалистите отоците биват два вида – физиологични и патологични. По време на бременност се срещат и двата вида и разликата между тях е голяма, така че не трябва да преценявате ситуацията сами – по-добре е да се консултирате с лекар.
Физиологичните отоци обикновено се локализират в областта на краката. За разлика от патологичните, те не са симптоми на сериозни заболявания, не изискват лечение и изчезват сами. Патологичният оток има сериозни причини: сърдечни заболявания, разширени вени, проблеми с бъбреците и развитие на прееклампсия.
Превенция преди всичко
- Следете теглото си: мерете килограмите веднъж или два пъти седмично, за предпочитане сутрин на празен стомах.
- Обърнете внимание на режима на прием на течности: човек се нуждае от приблизително 30 мл течности на килограм телесно тегло на ден. Дехидратацията също причинява подуване.
- Не преяждайте, особено със солени храни.
- Ако тези мерки не работят, опитайте да спазвате диета до края на бременността: не залагайте на солени, пикантни, мариновани и мазни храни, а включете в менюто варено месо или риба, млечни продукти, зеленчуци и плодове.
Важно!
По време на очакването отоците не се лекуват с диуретици: според някои данни такива лекарства не са безопасни за здравето на бъдещата майка и бебето. Освен това те изхвърлят магнезия и калия от тялото, а дефицитът на микроелементи по време на бременност не води до нищо добро.
Нашите съвети
- Ако забележите дори леко подуване на ръцете или краката, посетете вашия лекар и споделете проблема с него. Той най-вероятно ще направи допълнителни изследвания и ще проследи бъбречната ви функция.
- Не забравяйте да поставите краката на високо, когато седнете да си починете.
- Внимавайте колко течности пиете: нормата е около 1,5 литра вода на ден.
- Яжте леко солени (или безсолни) храни, избягвайте пикантни и мазни храни.
- Не се застоявайте дълго време без движение и по възможност правете лека гимнастика.
Спешна помощ
Няколко са ситуациите, когато проблемът изисква спешна намеса на лекар:
- повишено кръвно налягане;
- силно главоболие;
- странни зрителни усещания: петна в очите или ярки точки;
- слабост, звънене в ушите;
- гадене и повръщане.
Автор: Нели Христова
Консултант: проф. Петър Петров, председател на Националния съюз на акушер-гинеколозите от доболничната помощ