Контролирано обезболяване
Повече за техниката, която се прилага при раждане, разказва проф. Силви Георгиев, завеждащ Отделение по анестезиология и интензивно лечение към Медицински комплекс „Д-р Щерев“.
Визитка
Проф. д-р Силви Георгиев е доайен в анестезиологията и интензивното лечение в областта на акушерството и гинекологията в България. На дългогодишната му медицинска и научна дейност се дължи утвърждаването на някои от най-съвременните методи на работа и болнични практики.
Проф. Георгиев, какви са възможностите за обезболяване на естественото раждане?
Златна техника на приложение е епидуралната аналгезия. В Медицински комплекс „Д-р Щерев“ сме се спрели на най-съвременното в света обезболяване – контролираната от пациента епидурална аналгезия. Тя се състои в помпи с различни режими на приложение – леки, компактни и не пречат на пациента да се движи. Т.е. жената може да става и да ходи, където пожелае, с помпичката, закачена на чантичка, която е прикрепена със специален ремък през рамото. Пациентката натиска бутон, ако желае да получи допълнителна доза от помпичката. Но всички параметри са зададени от специалистите и участието на родилката е дозирано, така че нещата да бъдат безопасни. За този вид обезболяване са характерни 3 аспекта:
- Добро обезболяване
- Безопасно за майката и плода
- Работа със съвременни медикаменти
Венозна аналгезия
„Добра алтернатива е контролираната от пациента венозна аналгезия. При нея ползваме същата техника, но за режим венозна работа с медикаменти. Този метод е в сила, когато епидуралната анелгезия не може да бъде приложена“.
Има ли друга болница в България, в която се прилага контролираното обезболяване?
Не. И двете техники на този етап се прилагат само при нас. Това е нашата гордост и приносът ни за комфорта на пациентите. Гордост е и добрата ни екипна работа с всички колеги – акушер-гинеколози, неонатолози и др.
Кога се извършва консултация с анестезиолог за вида упойка? В месеците преди раждането или непосредствено преди него?
Във водещи европейски държави такава консултация се провежда на всеки триместър. А при нас това става в рамките на 15-20 дни преди предполагаемия термин на раждане. Тогава за някои неща е късно и макар да не са фатални, една жена може да получи адекватна информация много по-рано, ако направи консултацията в периода на бременността. Затова смятам, че не бива да се пести от регулярни срещи с пациентите.
Как се обезболява цезаровото сечение?
И тук се набляга на регионалните техники, като ще разделим нещата на 2:
1. Ако раждането до момента е обезболявано с епидурална аналгезия и при възникване на спешност се налага оперативно родоразрешение, се преминава към епидурална анестезия за цезарово сечение.
2. При планово цезарово сечение техника на избор е спиналната анестезия.
Кой е на-важният аргумент в подкрепа на естественото раждане?
Ще ви кажа една моя сентенция, която много често напомням, например при критична ситуация: Има операция – има проблем. Спешните оперативни интервенции решават много ситуации, но сами по себе си също носят някои проблеми и усложнения. Така че, когато е възможно и адекватно преценено, винаги трябва да се предпочита естественото раждане.
Вашият съвет за леко и безпроблемно раждане?
Епидурално обезболяване. И търпение – добро очаквателно поведение и добра колаборация между пациент и лекарски екипи. Всички трябва да гледат в една посока. Важно е и обстановката да бъде спокойна и предразполагаща.
Целият разговор с проф. Силви Георгиев е качен в плейлиста „Експертите на „Кенгуру“ отговарят“ в нашия YouTube канал.