Кърмене след нормално раждане и секцио - Кенгуру

Кърменето винаги е възможно

Независимо как се е случило раждането – естествено или оперативно, когато майката и бебето са здрави и няма усложнения, кърменето почти винаги е възможно.
Когато говорим за кърмене и как то е свързано с раждането, е много важно да споменем някои фактори, които могат да окажат както положително, така и негативно влияние.
Медицинските интервенции по време на раждане, прилагането на медикаменти и упойки, отделяне на бебето от майката или пропуснатият контакт „кожа до кажа“ определено могат да направят началото предизвикателно. Това не означава, че кърменето няма да се получи, а че е нужно да се подготвите предварително за него, за да знаете как работи тялото ви и какво може да направите в различните ситуации.

Какво да направите, за да имате лесен старт, когато раждането е било естествено?

1. Подгответе се предварително, като научите как „работи“ кърменето, как да поставяте бебето на гърдите и кои са правилните позиции, за да потръгне леко. Ако имате възможност, посетете индивидуален курс или направете консултация за кърмене преди раждането, за да ви покажат на практика всичко това.

2. Обсъдете предварително с медицинския екип възможността за контакт „кожа до кожа“ непосредствено след раждането и се опитайте да останете близо до бебето си поне в първия час, когато то е най-активно и будно. Това стимулира отделянето на хормона окситоцин, който, освен че ви кара да се влюбите в мъничето, задейства и стимулира рефлекса на потичане на млякото.

3. Възможно най-скоро след като ви настанят в стаята с бебето, започнете да го слагате и на двете гърди често, независимо дали от тях потича коластра или не. Това ще помогне и на двама ви да свикнете с кърменето и ще провокира отделянето на хормона пролактин, който постепенно ще увеличава количеството на кърмата. Помнете, че макар това да изглежда уморително на този етап, то няма да продължи вечно и е ключът към постигането на вашите цели за кърмене. Постарайте се да избягвате даването на залъгалки или мляко за кърмачета, освен ако не е наистина необходимо.

4. Включете период на „почивка и смилане“ – около 72-рия до 96-ия час след раждането ще започнете да усещате гърдите си пълни и ще забележите, че бебето преглъща по-редовно. Обемът на млякото ви започва да достига своя пик! Продължете да храните бебето си и от двете гърди, но включете период на „почивка и смилане“ между тях, като оставяте мъника да полежи по гръбче на бедрата ви за кратка дрямка, протягане и почивка.
Целта е да храните бебето си всеки път от двете гърди (с период на почивка и смилане) около 7-8 пъти за 24 часа. Този процес на разпределяне на храненията ще помогне за регулиране и поддържане на обема на кърмата, както и ще намали риска от набъбване на гърдите и мастит.

5. Будете бебето за кърмене на всеки 2.30-3 часа и не чакайте то да се събуди и да поиска да суче.

В ранните часове и дни след раждането бебетата са много поспаливи поради физиологичната жълтеница и това ги прави доста вяли по време на сукане. За да стимулират лактацията и да получат нужното им количество кърма, е необходимо да им предлагате често и да остават по-дълго време на всяка от гърдите.

Колко минути да кърмя на всяка гърда?

Майките и особено тези, които раждат и кърмят за първи път, много често ме питат колко минути да кърмят. Всяка двойка мама-бебе е индивидуална и със своите особености, но ако трябва да дам някакъв универсален отговор, това е поне 10-15 минути от всяка гърда.

Какво да направите, ако раждането е било оперативно?

1. Почти същото, което важи за началото за кърмене след естествено раждане – подгответе се още преди да родите и обсъдете с лекаря си възможността да имате контакт „кожа до кожа“. Той е много важен за хормоналната настройка на тялото ви към кърменето.

2. Започнете възможно най-рано след като се почувствате добре да стимулирате гърдите – на ръка или с помпа. Така ще настроите гърдите си за кърменето, за да може, когато отново сте заедно с бебето, те вече да са стимулирани и количествата да са започнали да се повишават. 

Следващите стъпки са същите като тези след естествено раждане.

  • Независимо как сте родили, това, което е важно да помните, е, че с малки изключения кърменето винаги е възможно!
  • Ако понякога е трудно – потърсете подкрепа възможно най-рано.
  • Усещането за подкрепа кара тялото ви да се чувства спокойно и сигурно, а това стимулира отделянето на окситоцин, който ще задейства потичането на млякото.

Без болка

Кърменето не трябва да боли! Болката винаги е сигнал, че нещо в позицията или в начина на засукване на бебето трябва да се коригира. Помолете акушерката или консултант по кърмене към болницата да ви съдействат, за да поставите бебето правилно и да избегнете болката.