Как да се грижим за шевовете след цезарово сечение
Ще остана ли завинаги с белег, или има шанс той да изчезне? Този и подобни въпроси сигурно си задават повечето дами, родили с цезарово сечение.

Ясно е, че в този белег няма нищо ужасно. От медицинска гледна точка това е най-често срещаният хирургичен шев. Но за много майки той причинява преди всичко естетически дискомфорт – жените започват да се срамуват от тялото си и не носят бански костюми от две части.
Нормално или не съвсем
В идеалния случай всеки шев трябва да е тънък, еластичен и почти неразличим по цвят от околната кожа. Белегът след тази операция доста често прилепва към подлежащите тъкани и се прибира – при някои е повече, при други по-малко. Това кара кожата над конеца да се деформира и да виси над него. Освен това много жени се оплакват, че кожата в долната част на корема изглежда изтръпнала и е загубила чувствителност.
Според специалистите това явление изчезва от само себе си в рамките на една година. Какво да правим с белега обаче и кога имаме повод за притеснение?
- За предотвратяване на неприятни симптоми, почти веднага след цезарово сечение могат да се залепят специални силиконови лепенки върху конците, които ще предотвратят възникването на проблеми (в случай че конците ще се резорбират сами). В останалите случаи, пластирът се залепва след премахването на конците.
- По-нататъшната грижа за шевовете е проста – не ги наранявайте, не ги прегрявайте (без горещи бани и особено вани). След като махнете превръзката, можете да измиете със сапун и вода, да нанесете подхранващ крем или козметично масло.
- Обърнете внимание на бельото и на подложките за родилки. Те трябва да са изработени от естествена дишаща материя за максимален комфорт и щадящи раната от операцията. Подложките трябва да са меки, абсорбиращи и да имат удобна анатомична форма, за да прилепват удобно към бельото.
- В рамките на 3-5 дни след операцията болката в областта на разреза трябва да отшуми. Ако долната част на корема продължава да боли, тогава трябва да уведомите вашия лекар за това.
Тревога
Появата на зачервяване и подуване около белега трябва да бъде тревожна. Ако болката се появи локално в самия белег след 1-3 месеца, това може да означава развитие на келоид. Във всеки случай тези болки не изискват болкоуспокояващи. Възможно е локално приложение на противовъзпалителни и аналгетични мехлеми.
След раждане с цезарово сечение трябва да избягвате силни натоварвания на корема в продължение на 2-3 месеца.
Автор: Нели Христова
Консултант: доц. Весела Карамишева, СБАЛАГ „Майчин дом“ – София
март 2025
