Фолиевата киселина
Без съмнение по време на бременност нуждите на бъдещата майка от витамини и ценни микроелементи се увеличават. А по отношение на фолиевата киселина препоръките са „за двама“ (обикновено жената има нужда от 400 mcg дневно, а бременната и кърмеща майка – от 800-1000 mcg). Как обаче да стане това?
Балансирано меню
Според специалистите, когато планирате бременност или тя вече е факт, е важно да обърнете внимание на правилното балансирано хранене, както и на приема на всички необходими витамини и минерали, от които има нужда организмът на бъдещата майка.
И не само
И тъй като повечето необходими елементи трудно могат да се набавят с помощта на храната на трапезата, трябва да ги приемате в готов вид под формата на препарати, според нуждите, които изисква състоянието ви.
Какви са рисковете?
Недостатъчният прием на фолиева киселина по време на бременност е една от причините за преждевременно раждане, раждане на бебе с ниско тегло, вродени малформации, като спина бифида и нарушено умствено развитие на детето.
Ползите
- Фолиевата киселина предотвратява анемията и атеросклерозата при майката и нероденото дете и отговаря за нормалното състояние на кожата и лигавиците.
- Фолиевата киселина подобрява обмяната на нуклеинови киселини, съдържащи наследствена информация. От нивата й зависи и настроението на бъдещата майка, тъй като този витамин участва в метаболизма на серотонина и адреналина – основните хормони на настроението.
- Фолиевата киселина е един от най-важните витамини по време на кърмене. Предписва се на всички кърмещи майки, независимо от възрастта и диетата.
- Фолиевата киселина осигурява нормалния мускулен тонус на бебето, необходимия темп на растеж и физическо развитие, функционирането на нервната система и сърцето, а също така насърчава усвояването на желязо в тялото на мъничето.
Дозата
Необходимата дневна доза фолиева киселина, според специалистите, е 400 микрограма поне три месеца преди забременяване, а по време на бременност – 800-1000 mcg на ден. Разбира се, преди да започнете да приемате фолиева киселина, консултацията с вашия акушер-гинеколог е задължителна.
Автор: Нели Христова