Анатомия на бременността - Кенгуру

И така, нека разберем как се променя всичко отвътре.

Сърдечносъдова и лимфна система

През периода на бременността необходимостта от кръвоснабдяване и кислород става по-голяма – както за плода, така и за бъдещата майка. Затова между 9-а и 14-а седмица сърдечният дебит се увеличава – количеството кръв, което сърцето изпомпва за минута. На 28-30-а седмица сърцето започва да работи с 30-50% по-интензивно, отколкото преди бременността.

Позицията на сърцето също се променя: нарастващата матка оказва натиск върху диафрагмата и сърцето се измества леко нагоре, наляво и напред. В самия край на бременността сърцето може да се завърти леко надясно.

Освен това, по време на бременност кръвта циркулира по-бавно в долните крайници поради натиска, който оказва матката върху вените в таза. В допълнение, лимфните съдове се разширяват и изтичането на течности се забавя. Това е и причината бъдещите майки често да имат подути крака и да развият разширени вени.

Дихателната система

Факт е, че през бременността формата на гръдния кош се променя – височината му намалява, но обемът му се увеличава. Следователно има дори малко повече място за белите дробове. Обемът на въздуха, който дробовете изпомпват, се увеличава, а непосредствено преди раждането частотата на дишането се удвоява – това е необходимо, за да се осигури на тъканите възможно най-много кислород.

Стомашно-чревен тракт

Стомашно-чревният тракт претърпява най-много промени по време на бременност. Стомашните мускули се отпускат и контрактилитетът им намалява. С напредването на бременността матката „избутва“ стомаха нагоре и до края на третия триместър той всъщност лежи върху нея. В допълнение, киселинността в стомаха намалява. Всичко това причинява киселини, болки в горната част на корема, непоносимост към мазни храни – често срещани проблеми при бъдещите майки.

Мускулите губят тонус не само в стомаха, но и в червата, така че в този период перисталтиката се забавя, а това често пъти води до запек и хемороиди.

Черният дроб е подложен на двойно натоварване – защото преработва повече разпадни продукти и синтезира повече вещества. Следователно съдовете на черния дроб се разширяват, теглото и обемът му се увеличават.

Пикочна система

Под натиска на нарастващата матка пикочният мехур се движи нагоре и напред, стените му се удебеляват и кръвоносните съдове се разширяват. Уретрата се свива. Поради това бременните жени по-често изпитват желание за уриниране и с отпускането на мускулите може да се развие уринарна инконтиненция – при смях, кихане, кашляне. Уретерите – тръбите, които пренасят урината от бъбреците до пикочния мехур, се разширяват и леко се огъват, така че течността може да се задържи. Бъбреците се увеличават с около 1-1,5 см и работят с 30% по-интензивно.

Ендокринна система

Почти всички жлези в тялото се уголемяват. Задният дял на хипофизната жлеза изпраща сигнали до други ендокринни органи и с наближаването на раждането стимулира производството на пролактин – хормон, който е отговорен за лактацията. Щитовидната и паращитовидната жлеза също леко нарастват по обем, а леко увеличеният панкреас произвежда повече инсулин.

След раждането

В рамките на един до два месеца след раждането органите се връщат на първоначалното си място и заемат предишния си обем. Например, матката се свива и се връща в предишното си състояние средно за 6-8 седмици.

Дихателната система е първата, която се нормализира – плодът вече не поддържа белите дробове отдолу. Ендокринната система и хормоналният баланс се връщат към предишния си режим на работа в рамките на няколко месеца, но нивата на хормоните се възстановяват окончателно след спиране на лактацията.

Автор: Нели Христова

Консултант: доц. д-р Весела Карамишева, МЦ „Геямед“ – София