7 причини защо четенето на глас е важно
Безспорно четенето на глас разширява речниковия запас на детето, подготвя го за самостоятелно четене в бъдеще и допринася за по-доброто му развитие във всяко едно отношение.

Слушайки приказка или стихотворение, то може да си представи описаната ситуация, да се асоциира с героите в нея, както и да я промени така, че да се получи нещо ново и съвсем различно.
Ако все още се колебаете защо да четете на глас на детето, вижте избраните от нас причини за ЧЕТЕНЕТО:
1. Обогатява речника
Детето ще се научи да говори във всеки случай, слушайки речта на мама и татко. Въпреки това децата, чиито родители четат книги на глас, изразяват мислите си по-последователно и цветно и задържат вниманието по-добре, защото езикът на книгата е много по-сложен от говоримия.
2. Тренира паметта му
Слушайки приказка или стихотворение, детето първо запомня героите и ритъма, а след това – смисъла на прочетеното. Така постепенно се развива фигуративната и словесно-логическата му памет. За да помогнете на мъничето, попитайте го каква история наскоро сте прочели и го помолете да разкаже ключови моменти от нея. Умението да преразказва е полезно за него в живота.
3. Развива въображението и въображаемото мислене
Въображението е сложен познавателен процес, основите на който се формират във възрастта до третата година. Ето защо, за да не пропуснат момента, родителите трябва да четат книги на децата си. Събитията, които се случват в приказките, се възприемат от мозъка като реални преживявания, а явлението е известно още като „въплътено знание“.
4. Учи на любов към книгите
Книгата е най-добрият приятел и подарък, но само човек, който е влюбен в самата книга, може да се влюби в четенето като такова.
5. Разширява кръгозора
От детските книги научаваме за пространството, животните, хората, растенията, явленията. Детето е доволно от всяка нова информация, но обикновено очаква текстовете да са според предпочитанията му в момента. Затова е добре да избирате заедно книги, така че да му бъде интересно и да ви слуша с удоволствие.
6. Помага за общуване по важни теми
В приказките децата често за първи път се сблъскват с конфронтацията на доброто и злото, проблемите с морален избор, трагедиите. Затова е важно родителите да не четат книгата механично, а да се опитат да я обсъдят с детето. Така то ще стане активен слушател, ще развие аналитичното си мислене и съпричастност.
7. Настройва за сън и почивка
Четенето вечер е страхотна семейна традиция, защото укрепва отношенията и помага на всички участници в процеса да се настроят за спокоен сън. Доказано е, че четенето намалява сърдечната честота и отпуска мускулите с 68%.
Автор: Нели Христова
март 2025
