Какво трябва да знаем за пъпчето? - Кенгуру

В първите няколко дни

В първите дни, когато на пъпчето има щипка, грижите са съобразени с т.нар. „сух метод“. Това означава, че остатъкът от пъпната връв не се третира с антисептични средства. Ефективността на сухия метод е потвърдена от много проучвания, проведени с участието на повече от 70 хиляди новородени. Изследователите установяват, че новородените, чиито пъпна връв не е била третирана с антисептици, не са имали повишена честота на инфекции в тази област.

Именно поради тази причина препоръките са къпането да не е дълго, а пъпчето да се пази по възможност сухо.

Достъпът до въздух също е важна част за бързото заздравяване на пъпната раничка. Затова много педиатри и неонатолози препоръчват да подгънете ръба на пелената или да изрежете малко парче отгоре. Това ще помогне да се избегне нараняване на пъпчето, докато е с щипка.

Обикновено около 10-14-ия ден пъпната връв изсъхва и пада по естествен път.

След като остатъкът падне, на негово място остава пъпна раничка. И от този момент нататък препоръките за грижа за пъпчето се променят. През първите 2-3 дни влажната раничка трябва да се третира 1-2 пъти на ден – най-добре с медицински спирт или разтвор на хлорхексидин.

Преди обработка на пъпчето, измийте ръцете старателно и ако е необходимо, първо почистете областта около пъпчето с влажна мека кърпичка, след това вземете марля, салфетка или памучен тампон (изберете каквото ви е удобно) и нанесете антисептика. Достатъчни са само няколко капки.

След третиране не бързайте да обличате детето – изчакайте, докато раничката изсъхне добре. По време на периода на заздравяване на пъпната раничка се опитайте да я пазите, като не я търкате или триете с кърпа или хавлия.

Какво може да се обърка

Ако 14-21 дни след падането на пъпната връв раната не е зараснала, трябва да се консултирате с лекар. Той ще определи дали инфекция или фистула пречи на лечебния процес (в този случай специалистът ще препоръча да се свържете с хирург).

Автор: Нели Христова