Цветовете на есента. Захласваме се в многообразието от нюанси, които откриваме в пъстрите корони на дърветата. Виждаме ги и в някои от най-обичаните есенни плодове и зеленчуци. Тикви, моркови, червено цвекло, червен лук, ябълки и круши.... Чрез тях и трапезата ни се обагря в същата есенна палитра, предшестваща белотата на зимата. Освен обичайните и най-често използвани начини за приготвянето и консумацията им можем да дадем зелена светлина на експеримента и да ги опитаме в съвсем друга, необичайна комбинация. Например тиквата е чудесна и в солено ястие. Освен крем супите, в които  си партнира добре както с разнообразни подправки, така и с добавки като скариди, шунка и бекон, можем да я включим в печива и гратени, където съвсем на място ще дойдат  пармезанът, сметаната, маслото, бялото вино... В този случай добре ѝ подхождат салвия, мащерка, лют червен пипер, индийско орехче. Тиквата съдържа много въглехидрати, които са източник на енергия,  така необходима в студеното време. Също така на ценните фибри и фолиева киселина. Тиквените семки са богати на  мастни киселини и цинк. Морковите пък, които хапваме в почти всички ястия и супи и често добавяме в салати, почти задължително трябва да  пробваме в сладко печиво. Ако все още не сте опитвали морковената торта или сarrot cake, както е  известна по света, то есента е най-подходящото време да поправите пропуска. Морковите  са много удачни при направа на мъфини и кейкове  в комбинация с пълнозърнесто брашно и орехи.  Богати на захари, добавят лека сладост към ястията, в които се използват. Удачни са и за самостоятелно печене, като омекват, покафеняват и образуват вкусен карамел. Партнират си добре с джинджифил, кимион, портокалов сок, портокалова кора, кориандър. Морковите съдържат бета-каротен,  който се трансформира във витамин А, полезен за зрението. Също така алфа-каротен и витамин  С.       

Червеното цвекло, както морковите, притежава сладост, подходяща, за да може успешно да се използва в направата на тесто за кейкове и торти. В добавка към вкусовите качества придава и неотразим  цвят. Следващия път когато правите традиционната баница с тиква, настържете хубави сочни грудки цвекло вместо тиква и ще се изненадате приятно от резултата. Свикнали сме да го консумираме най-често сварено или мариновано. Или да си правим сок от него. Много добре се получава, ако се  пече бавно  на цели грудки, завити в станиол. Освен  варено и печено цвеклото е чудесно и сурово, добавено към салати.  Допълва ги със своите хрупкавост и дълбок землист, минерален вкус. В зависимост от това какво приготвяме цвеклото се съчетава добре с различни подправки - майоран, мащерка, мента, джинджифил, дафинов лист, канела, карамфил. Незаслужено пренебрегвано от много хора, цвеклото е познато като лек и помощно средство при много болести още от дълбока древност.  Достатъчно е да споменем анемия, хипертония, ракови образувания. Въпреки високото съдържание на захари то е полезно за консумация  от диабетици. Подпомага метаболизма  и ускорява изхвърлянето на токсините от организма.

Червеният лук освен с атрактивния си цвят е подходящ за добавка към салати и ястия и заради полезните си свойства. Предпазва от сърдечносъдови заболявания, намалява холестерола, има бактерицидно действие и помага при простуда и грип. Вкусен и хрупкав, суровият червен лук влиза в състава на  много салати.    Задушен и карамелизиран, е неизменна част от редица вкусни печива и тарти, като гарнитура или пюриран към вкусни сосове.

За любимите жълто-червено-оранжево обагрени ябълки и круши всички си знаем какво и как. Единственото правило е да ги консумираме редовно, всеки ден и по много.


  Автор и фотограф: Димитрина Бунова