В домашната аптечка - Кенгуру

Представяме ви 10-те неща, които трябва да имате подръка, за да сте подготвени при евентуални срещи с някои от най-честите неразположения.

Сезонното нарастване на заболеваемостта се дължи предимно на времето: промените в температура на въздуха и високата влажност са най-добрите условия за възпроизвеждане на вируси в околната среда.

Основните пътища на разпространение на инфекциите са въздушно-капков (през дихателните органи), хранителен (през храносмилателния тракт), контактен (през кожата и лигавиците).

Освен това през преходните сезони малките деца често могат да се сблъскат с неприятните и упорити:

  • вазомоторен ринит (когато детето влезе в топла стая от навън, започва ринорея, „носът тече“);
  • контактен дерматит (например след дълга разходка се появява зачервяване по горната част на ръцете, ако детето е без ръкавици, или по бузите при силен вятър и студ);
  • отит на средното ухо, синузит – УНГ заболяванията могат да се появят като усложнение след остра респираторна вирусна инфекция.

При първи симптоми на заболяване при дете (температура, хрема, промяна в изхождането и др.) трябва да се свържете с педиатър. Докато отидете на лекар обаче, е добре да окажете първа помощ на малкото човече, за да предотвратите евентуални усложнения.

Неща от първа необходимост

Антипиретици/болкоуспокояващи. Ибупрофен и парацетамол на сироп и под формата на свещички. Антипиретиците се препоръчват, когато телесната температура е над 38,00С и ако детето не е имало предишни прояви на фебрилен гърч.

Препаратите с едно активно вещество не трябва да се дават по-често от веднъж на 6-8 часа. Ако редувате ибупрофен и парацетамол, тогава минималният интервал между тях трябва да бъде 4 часа. Максималният период на лечение е не повече от 5 дни.

Сорбенти и пробиотици. Сорбентите са препарати, които абсорбират вредните и токсични вещества. Пробиотиците съдържат полезни бактерии и се предписват за възстановяване на стомашно-чревния тракт. Тези лекарства са полезни за нормализиране на работата на стомаха, например при ротавирусна инфекция – ако детето има диария и стомашни болки. В случай че детето е предразположено към запек, в комплекта за първа помощ е по-добре да държите глицеринови супозитории или специални препарати за микроклизми.

Солеви разтвори за промиване на носа. Почистват добре носната кухина от натрупаната слуз, прах и микроорганизми.

Антихистамини. Алергичната реакция при едно дете може да се развие по всяко време, включително и като отговор на приема на лекарства или банална вирусна инфекция.

Спазмолитици. Ако детето има болки в корема, най-добре се консултирайте с лекар. Това може да е симптом и на остри състояния. В никакъв случай не давайте болкоуспокояващи, преди да бъде установена причината за болките в корема. Едва след като е изключена хирургична причина за болката, можете да дадете лекарство против нея.

Лекарства за болки в гърлото. За болка в гърлото можете да дадете на детето болкоуспокояващи (ибупрофен, парацетамол). Що се отнася до таблетките за смучене, които се продават без рецепта в аптечната мрежа, непременно направете консултация с лекар.

Разтвор за орална рехидратация. Използва се за предотвратяване на дехидратация и представлява 1/3 от препоръчителния дневен обем течности за пиене. Подобни разтвори се изчисляват индивидуално за всяко дете, като се вземат предвид загубите на вода и електролити при диария и/или повръщане.

Колд крем/слънцезащитен крем. Полезен е за профилактика на контактен дерматит през студените месеци или през месеците със силно слънце навън. Препоръчва се да се нанася върху кожата на детето 20 минути преди излизане навън.

Аспиратор за нос. Това устройство се използва, когато бебето все още не знае как да почисти и издуха нослето.

Термометър. По-удобно е да измервате телесната температура на едно малко дете с безконтактните модели – в указанието на производителя подробно е описано как да използвате продукта, така че да има ефект и стойностите, които отчита, да са верните.

Автор: Нели Христова