Щрихи от КЬОЛН
Кьолн е четвъртият по големина град в Германия след Берлин, Хамбург и Мюнхен и е най-големият в провинция Северен Рейн-Вестфалия, с чиято столица, Дюселдорф, са в непрестанно съперничество. Градът с около 2000-годишна история се слави с най-големия и стария университет в Германия и може да се похвали с над 30 музея и стотина художествени галерии. Но онова, с което вероятно е най-известен, е величествената катедрала, която със своите 157 м е сред най-високите в света.
Озовах се в Кьолн в неделя и тръпнех от вълнение заради предстоящото посещение на Кьолнската катедрала. И през ум не ми мина, че ще мога да присъствам на неделната меса – преживяване, което допълни палитрата от емоции през онзи ден.
През далечната 1164 г. архиепископът на Кьолн получава мощите на Тримата влъхви, известни още като Тримата царе или Тримата мъдреци, поднесли своите дарове на малкия Исус Христос. Взето е решение да бъде изградена катедрала, която да приюти реликвария с мощите им. Строителството на този образец на готическа архитектура продължава цели 632 години. Започва през 1248 г., след което градежът е прекъснат за няколко века и дълго време средновековен кран се извисява край недовършената южна кула. Изграждането й приключва през 1880 г.
Устояла на времето и на бомбардировките през Втората световна война, когато почти целият Стар град е заличен от лицето на земята, катедралата „Свети Петър“, по-известна като Кьолнската катедрала, заслужено попада в съкровищницата на ЮНЕСКО.
Както може и да се очаква, тя е видна от всяко кътче на града, но и предлага гледка от шеметна височина към всяко кътче на града. Дори да сте в страхотна физическа форма, изкачването на тясното вито стълбище със сигурност ще ви накара да се задъхате, но гледката, която се разкрива, си струва покоряването на всяко от 533-те стъпала.
Една от забележителностите, която със сигурност ще привлече погледа ви, е железопътният мост Хоенцолерн, който свързва двата бряга на река Рейн непосредствено до катедралата. Той носи името на кралете на Прусия и германски императори от династията Хоенцолерн. Построен е между 1907 г. и 1911 г. на мястото на по-стар мост, известен като Катедралния мост. С годините изящните му арки се превръщат в един от най-разпознаваемите символи на града. По металната му снага ежедневно минават повече от 1200 влака. Мостът е достъпен и за пешеходци, които през последните 15 години го обкичват с любовните катинари, чието поставяне вече е забранено на много други места.
Със сигурност сте чували за одеколон – парфюмериен продукт с 2-5% етерични масла, алкохол и вода, но едва ли сте се замисляли откъде идва названието му. През 1709 г. италианският парфюмерист Джовани Мария Фарина, който по онова време живее в Кьолн (или Cologne на френски), създава аромат, станал популярен впоследствие в почти всеки кралски двор в Европа. В писмо до брат си той пише: „Създадох аромат, който ми напомня за италианско пролетно утро, за планински нарциси и портокалови цветове след дъжд“. В чест на града, превърнал се в негов втори дом, Фарина го кръщава Eau de Cologne (буквално „вода от Кьолн“), понятие, което по-късно добива популярност като парфюмериен продукт за мъже.
Искаше ми се да отнеса нещо автентично от Кьолн, а не само обичайните магнитчета и картички. Спрях се на шишенце одеколон „4711“, макар ароматът му впоследствие да се оказа доста нетраен. Защо се казва така ли? В края на XVIII век Вилхелм Мюленс създава своя одеколон „4711“. Името идва от адреса на сградата, която обитава – на улица „Глокенгасе“ № 4711, а същият този одеколон е произвеждан и продаван от 1799 г. до днес.
Текст: Елица Лукова
Снимки: Елица Лукова, www.shutterstock.com