Хормонален дисбаланс
Често отдаваме мързела, лошото настроение и дори огромното количество шоколад, който ядем, на хормоните. Понякога това са просто удобни извинения, а понякога наистина са признаци на хормонален дисбаланс.
Съществуват обаче и доста определени външни прояви, чрез които е възможно да се определят нарушенията в ендокринната система както при възрастните, така и при децата.
Какви са основните признаци на хормонален дисбаланс?
1. Промяна на менструалния цикъл
Обикновено цикълът трябва да бъде между 21-35 дни, а продължителността на кървенето – до 8 дни. Ако тези временни норми се променят и зацапването се появи в средата на цикъла, преди или след менструация, обемът на секретите се увеличава или, обратно, намалява – всичко това ясно показва неизправност в репродуктивната система.
2. Кожни промени
Различни обриви, акне, пигментни петна, особено ако се появят в определена фаза на цикъла.
3. Косопад
Не се изненадвайте, но можете да видите признаци на хормонален дисбаланс и върху собствения си гребен. Тежката загуба на коса или появата дори на малки „плешиви петна“ показва повишаване на нивото на мъжките полови хормони и андрогени, което се отразява негативно на кожата и космените фоликули.
4. Поява на косми по корема
Появата на нежелано окосмяване по корема или от вътрешната страна на бедрата не само показва необходимостта от закупуване на кола маска, но и излишък на мъжки хормони.
5. Наддаване на тегло
Наддаването на тегло, освен ако, разбира се, не сте бременна и не ядете изключително много, е знак, че би било добра идея да проверите функцията на щитовидната си жлеза. Особено ако наред с нежелана цифра на кантара, се появят умора, безсъние, усещане за студ (дори в гореща стая).
6. Загуба на тегло
Загубата на тегло при повишен апетит е друг сигнал за тревога. Това може да показва повишено производство на хормони на щитовидната жлеза. Притеснително е, ако загубата на тегло е придружена от повишено изпотяване, тревожност, „тежест“ в областта на гърдите и лошо храносмилане.
7. Безсъние или нарушение на съня
Нарушението на съня може да бъде и самостоятелно заболяване, когато синтезът на мелатонин – хормонът на циркадните биоритми, е нарушен. Често безсънието се провокира от грешки в режима, смяна на часовите зони, а производството на мелатонин също намалява с възрастта.
Как да разпознаем хормоналния дисбаланс при децата?
При бебетата през първата година хормоналните смущения се появяват още в първите дни и седмици от живота: регургитация, диария, слабо наддаване на тегло, което показва патология на надбъбречните жлези – дефицит на хормони: глюкокортикоиди и минералкортикоиди. Тези хормони осигуряват реакцията на тялото към стреса, участват активно в метаболизма и поддържат водния баланс. Такива деца се нуждаят от хормонална заместителна терапия, която ще осигури нормалния им растеж и развитие.
Незабавно трябва да се свържете с детски ендокринолог, когато пубертетът – появата на вторични полови белези – започва при момиче по-рано от 8 години или по-късно от 13 години. За момчета съответно тези цифри са – по-рано от 9 години или по-късно от 14 години. Ранният пубертет, съчетан с интензивен растеж, също изисква консултация и наблюдение.
Автор: Нели Христова
Консултант: Д-р Мария Калинкова, УМБАЛ „Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда“ – София