- Начало
- Предавания
- „Първи стъпки“
- „Първи стъпки“: Женски фактор при безплодие
„Първи стъпки“: Женски фактор при безплодие
Д-р Симона Анжел за женския фактор при стерилитет и възможностите на медицината в сферата на асистираната репродукция.
Откъде да започнем, ако бебето се бави? Има ли място за паника? Кои са стъпките по пътя към желаната бременност, важните изследвания?
Търсим отговори на тези въпроси от д-р Симона Анжел. Тя говори за инфертилитета при жената, дефиниран от Световната здравна организация като невъзможност за спонтанно зачеване при редовен полов живот (3-4 пъти седмично), без използване на контрацептивни средства. Стриктно е определено времето за зачеване:
- 1 година при жени под 35 години;
- 6 месеца при жени над 35 години.
Акушер-гинекологът от Медицински център за асистирана репродукция „Варна“ представя факторите за безплодие при все по-младите жени. Видовете фертилитет, които се срещат, са: тубарен (проблеми с маточните тръби), ендокринологичен, имунологичен, свързан с еднометриоза, психогенен.
За жалост, признава специалистът, съществува и т.нар. неизяснен фертилитет. При него се правят базови изследвания на двойката и не се установяват отклонения при нито един от партньорите. Но всъщност няма и настъпване на бременност.
Д-р Анжел съветва зрителите какво да предприемат, ако мечтата за бебе не се реализира – първата стъпка е консултация със специалист по репродуктивна медицина. Така не се губи време с ненужни изследвания, които не са последователни и не са свързани с изясняване на фактора за инфертилитет.
Гостът в „Първи стъпки“ изяснява и изследванията за установяване на причината за проблемно забременяване:
- оценка на хормоналния статус на пациентката;
- трансвагинална ехография;
- оценка на проходимостта на маточните тръби;
- спермограма на партньора за оценка дали се касае за мъжки фактор.
Въпроси на зрители:
- Има ли ограничения във възрастта за провеждане на асистирана репродукция?
- На 31 съм, с антимюлеров хормон 0.40 и един нефункциониращ яйчник. Нормално ли е това, има ли шанс за зачеване по естествен път?
- Има ли значително подобряване на качеството на яйцеклетки след употребата на медикаменти?
- Каква е ролята на щитовидната жлеза при забременяване?
- Какво бихте посъветвали пациент с ендометриоза и аденомиоза, с един яйчник и два неуспешни опита ИКСИ? Освен стандартните изследвания за ТСХ, микробиология, какво да направим още като изследвания? Какво смятате за НК клетките?
- Какво ще кажете за плазмотерапията и резултатите от нея?
- Как влияе инсулиновата резистентност?
- Какво трябва да знаем за имунологичните и генетичните изследвания?
Приятно гледане!