Менингококова инфекция: Съветите на педиатъра
Авторът на рубриката в списание „Кенгуру“ „Учебник по педиатрия за родители“ д-р Магдалена Богданова с препоръки за опасната инфекция.

Менингококите са бактерии, които е възможно да причинят менингит и други животозастрашаващи състояния. При някои хора те могат да обитават носоглътката, без да предизвикват заболяване (20-40% от населението). При втори – да доведат до симптоми като болки в гърлото, фебрилитет. А при трети – яростно да провокират имунната система и да се разпространят в мозъка и надбъбрека.
Всичко зависи от имунния отговор на дадения организъм и е строго индивидуално. При най-тежката форма на инфекция смъртността достига до 50%.
Менингококовата инфекция се предава по въздушно-капков път – от капчици, съдържащи бактерии, попаднали върху предмети и повърхности. Менигококите са много неустойчиви на условията на външната среда и особено на дезинфекция.
Най-честите случаи на развитие на инфекция са във възрастта под 1 година и между 4 и 14 години. Най-често се срещат в затворени колективи – ясли, детски градини, училища и др.
За жалост, от първите симтоми не можем да разберем, дали се касае за менингококова инфекция, и не бива да се паникьосваме.
Симптоми
Важно е да наблюдаваме за поява на особени обриви, на фона на висока температура, гърлобол и общи симптоми като при една банална инфекция на горните дихателни пътища. Както и поява на обриви на фона на повръщане, диария с висока температура. Обърнете внимание и ако детето стане много сънливо или пък превъзбудено, има гърчове, започва силно да го боли глава силно или присвива очите към по-ярка светлина. И като цяло – ако състоянието му се влошава бързо.
Лечение
Лечението също е строго индивидуално. Задължитно и много важно е навременното приложение на антибиотик от трета генерация цефалоспорини. При съмнения за менингококова инфекция това е първата стъпка от спешните мерки. На съвсем близките контакти се дава също една доза от този антибиотик. Останалите по-далечни контакти, могат да се наблюдават за симптоми една седмица от първоначалния контакт.
Ваксини
Съществуват две ваксини, които се прилагат на бебета, навършили 2 месеца, и предпазват от инвазивна тежка менингококова инфекция:
- Nimenrix – налична е в България, купува се от аптеките. Тя е конюгaтна ваксина срещу менигококи от групи A, C, W-135 и Y.
- Bexsero – не е налична у нас, но може да се поръча от аптеки в Гърция и други съседни държави. Някои педиатри в България имат налични дози. В нея се съдържат частици от менингококови бактерии от група В.
За деца над 2 години и двете ваксини се прилагат като първична имунизация и след най-малко 2 месеца от нея – реимунизация. При деца, по-малки от 2 години, се поставят по малко по-различна схема, която ще обясни педиатърът.
април 2025
