Зимни спортове
Позволено и забранено
Може ли да караме ски с огромен корем, или да правим изящни пируети, качени на острите върхове на зимните кънки? Ако и вие си задавате тези и други въпроси, следващите редове са точно за вас.
Вреден ли е зимният спорт по време на бременност?
Тук категоричният отговор е „не”, с условието да се внимава какво точно се спортува. Спортът е полезен както за професионалистите, така и за начинаещите в това отношение. Той помага да се поддържате в добра форма, успокоява нервната система, подобрява съня и повишава настроението.
Какъв спорт да изберем?
Най-важните критерии, когато избираме зимен спорт, са два: липсата на натоварване на гръбнака и сведен до минимум риск от нараняване.
- Забранено:
- Кънки на лед: натоварването на гърба е сериозно, а рискът от падане – много голям.
- Сноуборд: натоварването на гърба е огромно, трудно е постоянното поддържане на равновесие. И тук рискът от падане е много голям.
- Спускане по склонове с шейни или други подобни приспособления за пързаляне: рискът от падане или сблъсък с други спускащи се е много голям, а това изобщо не е оправдано по време на бременност.
- Позволено:
- Ски бягане: това е най-безопасният зимен спорт. Той е много полезен за бъдещите майки, защото облекчава гърба, подобрява кръвообращението и внимателно подготвя мускулите за предстоящото раждане.
Има ли ограничения?
Разбира се. Спортът е противопоказан при опасност от спонтанен аборт, истмикоцервикална недостатъчност, токсикоза, прееклампсия и някои други заболявания. Това с особена сила важи за първите три месеца. Какъвто и спорт да изберете да практикувате, консултацията с наблюдаващия бременността ви акушер-гинеколог е задължителна!
Колко пъти седмично може да се практикува?
Оптимално – три пъти седмично. Ако имате опит и сте спортна натура, можете да започнете с 20 минути. Ако не, най-добре почнете с 10 минути и постепенно увеличете продължителността на тренировката си до 40-50 минути. Не забравяйте да наблюдавате състоянието си. След тренировка си осигурете почивка – легнете удобно за 10-15 минути с повдигнати крака.
Автор: Нели Христова
Консултант: проф. Петър Петров, акушер-гинеколог