Всичко за четвъртия триместър
Първият, вторият и третият триместър са вълнуващи периоди, предшестващи появата на бебето. Знаете ли обаче какво е характерно за четвъртия триместър?

Първите 3 месеца като майка
„Четвърти триместър“ наричаме 12-те седмици след раждането.
Кървене
След раждането ще получите кървене, подобно на менструалното. Това са т. нар. лохии, които продължават между 4 и 6 седмици. В началото те са яркочервени и обилни, а с времето избледняват и намаляват. Снабдете се с превръзки за родилки, които имат силно абсорбиращо действие. Не се преуморявайте, за да не засилите кървенето.
Дискомфорт в гърдите
Независимо дали кърмите или не, гърдите ви могат да претърпят промени, като:
- изтичане на кърма (докато не се регулира производството на майчино мляко и не установите график за хранене на бебето);
- твърдост, тежест и топлина (при препълване);
- разранени зърна (резултат от неправилно поставяне и/или лошо засукване и сучене).
Макар и неприятни, тези усещания не са признак за сериозен проблем. За разлика от следващите, които изискват консултация с лекар:
- треска;
- зачервяване;
- подуване;
- изтичане на секрет от зърната;
- други признаци на инфекция.
При дискомфорт в гърдите и въпроси за кърменето потърсете консултант по кърмене.
Нощно изпотяване
По този начин тялото ви се освобождава от задържаните течности през деветте месеца. Добре е да държите резервна пижама близо до леглото, за да можете да се преоблечете, ако е необходимо.
Контракции
Преди бременността матката ви е колкото портокал, а през 40-ата г. с. е раздута до размерите на диня. Докато се свива до първоначалната си големина, е възможно да усетите контракции – от леки до болезнени. Болката се дължи на свиването на мускулите на матката, което помага за спиране на кървенето след раждането, и обикновено отшумява след първата седмица.
Задачи
В книгата си „Четвъртият триместър“ популярната дула, консултант за следродилния период и йога учител Кимбърли Ан Джонсън пише, че през това време жената трябва да направи 3 неща: да излекува своето тяло, да балансира емоциите и да възстанови жизнеността си.
Полезни съвети
- Използвайте подплънки за кърмачки, за да не цапате дрехите си с кърма.
- Практикувайте упражненията на Кегел, за да си върнете контрола върху функцията на пикочния мехур.
- Пийте поне 2 литра вода на ден и яжте пълнозърнести храни, плодове и зеленчуци, за да избегнете констипация.
Подкрепа
Приоритет през първите ви месеци като родител е не само грижата за новороденото, а и вниманието към физическия и душевния ви комфорт. Ако не можете да разчитате на роднини, с които да поделите задачите си, помислете за възможността да се доверите на дула за следродилния период. Макар и нова, тази позиция се радва на интерес и у нас, тъй като майката получава ценни съвети за: възстановяването след раждане, кърменето, здравето на мъничето и техниките за успокояването му.
Кураж
Помнете, че усещанията, които ще изпитате през четвъртия триместър, са временни и скоро ще преминат. Грижете се за себе си, не се притеснявайте да помолите за помощ и задължително се консултирайте с лекар, ако нещо в състоянието ви притеснява.
Следродилна депресия
Състоянието, което се проявява в първите седмици или месеци след раждането, се изразява в силно чувство на тъга и тревожност. Симптоми за смущението при новите майки са и:
- неспособност да се грижат за себе си и семейството;
- усещане за безпомощност и претоварване;
- плач без причина;
- трудно заспиване;
- невъзможност за формиране на връзка и близост с бебето.
Ако забележите някой от признаците, срещнете се с психолог и му споделете страховете си.
Автор: Ива Лалова
март 2025
