Сърцето на бебето - Кенгуру

Защо е важно?

Има много параметри, по които се оценява здравословното състояние на нероденото бебе. Един от тях е сърдечният ритъм на плода или сърдечната честота. Този индикатор може да се използва, за да се прецени как се развива бременността и колко комфортно се чувства бебето в мама.

Полезно е да знаете

Обикновено най-високата сърдечна честота се наблюдава през 10-та седмица. А като причини за прекалено бърз или бавен сърдечен ритъм се сочат следните състояния:

• проблеми с щитовидната жлеза и анемия при майката;

• токсикоза;

• хипоксия на плода;

• прием на определени лекарства;

• висока или ниска кръвна захар;

• вътрематочна инфекция;

• пушене, пиене на алкохол.

Кога ще видим пулс?

Сърцето на плода започва да се формира през третата седмица от бременността. Първоначално изглежда като куха тръба. Около 12-а седмица сърцето приема нормалната си форма. В ранните етапи – на 5-а-6-а седмица от бременността, сърдечният ритъм на плода става по-отчетлив, така че има възможност да го чуете и на ултразвук. Това обаче обикновено се случва по-късно, на 6-а-7-а седмица.

Как ще го измерим?

Може да е ръчно или автоматично. Когато използвате обикновен стетоскоп, имате нужда от хронометър. Първо се брои броят на сърдечните удари на плода за 15 секунди, след което резултатът се умножава по четири. В резултат на това се определя сърдечната честота на минута.

И как ще го чуем?

Обикновено това се прави с помощта на ултразвуковото изследване. То се счита за най-сигурният и точен метод за диагностициране на сърдечносъдовата система на плода, особено в ранните етапи, когато другите методи не са информативни. При нормална бременност ултразвукът се прави на всеки триместър, т.е. три пъти през целия период на бременност.

Нормална или не съвсем?

Пулсът на бебето варира в зависимост от гестационната възраст. Обикновено, колкото по-близо сте до раждането, толкова по-бавен ще бъде пулсът на бебето. Показаните по-долу стойности са средни и са според повечето международни препоръки. Стойностите на сърдечната честота могат да бъдат повлияни от индивидуални характеристики и други фактори, така че тълкуването на резултатите трябва да бъде поверено на лекар.

 

Седмици

Норми на сърдечната честота (удари в минута)

5-7

90-100

8-12

140-170

13-26

110-160

27-40

110-160

С просто ухо

В последните етапи на бременността можете да чуете сърцето на бебето, като поставите ухото си до корема на бъдещата майка. Този метод обаче има ограничения. Ще бъде възможно да се разпознае сърдечен ритъм, ако мастният слой на корема на жената не е твърде голям и бебето е разположено в утробата по такъв начин, че сърцето му може да се чуе от предната коремна стена.

Автор: Нели Христова

Консултант: доц. Весела Карамишева, МЦ „Гея Мед“