Подводните камъни на бременността - Кенгуру

Началото е важно

Най-честите и сериозни усложнения на бременността се появяват в ранните етапи (до 10-а г.с.) – по това време се случва прикрепването на оплодената яйцеклетка към стените на матката.

Първи триместър

Във всеки етап от бременността могат да се случат някои неочаквани неща, но първият триместър се смята за най-вълнуващ. През този период се извършва формирането и развитието на всички органи и системи на детето. Лекарят може да види възникващите нарушения още при първия скрининг.

  • През първия триместър трябва да ограничите приема на лекарства, да се тревожите по-малко и да не се занимавате с тежка физическа активност. Освен това през този период не е желателно да посещавате сауни, басейни, фитнес зали или да се занимавате със спортове като ролкови кънки, велосипед, ски, сноуборд – рискът от нараняване е твърде голям. В началото на бременността оплодената яйцеклетка установява крехки връзки с тялото на майката и прекомерната физическа активност може да доведе до нежелани последствия.
  • Първият скрининг за бременност е първият важен преглед за бебето. По време на изследването можем да предвидим и изчислим възможните рискове от хромозомна патология на плода, да видим отклонения в структурата на детето, както и да изчислим акушерските рискове – усложнения на бременността, свързани с развитието на ранна или късна прееклампсия, риска от забавяне растежа на плода и риск от преждевременно раждане. След първия скрининг бременната жена получава препоръки как да предотврати усложненията и свързаните с тях последствия.

Втори триместър

Следващият вълнуващ етап за бременната жена е скринингът през втория триместър. По време на това изследване лекарят ще знае дали бебето е здраво и дали няма заплаха от преждевременно раждане, риск от развитие на прееклампсия или забавяне на растежа на плода.

Ако няма заплаха от преждевременно раждане и плацента превия, се разрешава умерена физическа активност, като йога, пилатес и плуване за бременни жени. Диетичните ограничения са препоръчителни – необходимо е да се намали консумацията на бързи въглехидрати, диетата трябва да е богата на храни с високо съдържание на протеини и витамини. Освен това жената трябва да пие достатъчно течности (3% от телесното тегло) всеки ден.

Следващите важни седмици са 24-та-26-а седмица от бременността. По това време се провежда тест за глюкозен толеранс с въглехидратно натоварване, за да се определи възможността за гестационен диабет при майката или гестационна диабетна фетопатия при бебето. Сега се обръща особено внимание на броя на движенията, които бебето прави – трябва да са поне 10 на час.

Трети триместър

Едно от усложненията през този период е прееклампсията. Обикновено това се случва след 26-а-28-а седмица от бременността. Това е доста сериозно усложнение, на което бъдещата майка трябва да обърне внимание.

  • По време на ултразвук през третия триместър лекарят обръща внимание на развитието на детето, колко тежи и какви са показателите на кръвния му поток.
  • Друг труден период е периодът от 29-а до 33-та седмица. По това време може да започне преждевременно раждане или пренатално разкъсване на амниотичната течност. Това обикновено се свързва с инфекциозни заболявания.
  • Последният, „контролен“ период е 35-а-36-а седмица от бременността. По това време раждането вече предстои. През последните четири седмици от бременността се опитайте да останете спокойни и да се тревожите по-малко, да наблюдавате броя на движенията на бебето и възможните предупредителни признаци на раждане.

Автор: Нели Христова

Консултант: д-р Иван Диков, МЦ „Майчин дом“ – София