Особености на зимната бременност - Кенгуру

През този период тялото се нуждае от повече витамини и минерали, за да подсили имунната система в борбата й с вирусните и простудни заболявания. А ето и кои са те.

Витамин А играе важна роля в активирането на имунната система, осигурява растежа на нероденото дете и развитието на плацентата, участва в образуването на зрителни пигменти. Подобрява благосъстоянието по време на бременност, нормализира съня и работата на сърцето. Неговият предшественик, бета-каротин, активно се бори с инфекциите, насърчава заздравяването на рани и предпазва клетъчните структури от разрушаване.

Витамини от група В. В1 (тиамин) укрепва нервната и сърдечносъдовата система, подобрява апетита; B2 (рибофлавин) участва в метаболизма и е един от витамините на растежа, влияе върху формирането на костите, мускулите и нервната система на нероденото бебе; B5 (пантотенова киселина) участва в потискането на възпалителните процеси, помага за справяне със стреса и има благоприятен ефект върху нервната система на бъдещата майка; В12 регулира метаболизма на мазнините и въглехидратите; биотинът поддържа функцията на щитовидната жлеза и е важен за производството на енергия от глюкоза.

Фолиевата киселина (витамин B9) в някои витаминни комплекси присъства в биологично активната форма на метилфолат за по-добро усвояване. Осигурява растежа и развитието на нероденото дете, като намалява риска от развитие на дефекти на нервната система.

Аскорбиновата киселина (витамин С) е най-лошият враг на всички болести, има пагубен ефект върху бактериите, неутрализира токсините, повишава устойчивостта към инфекции, стимулира имунната система и повишава работоспособността.

Витамин D е необходим за поддържане на баланса на калций и фосфор в тялото на жената и за формирането на скелета и зъбите на нероденото дете.

Витамин Е има благоприятен ефект върху нервната система, ретината и мускулната тъкан, участва в синтеза на хормони и осигурява нормалния растеж на нероденото бебе. Липсата му е свързана с рискове от преждевременно раждане и спонтанен аборт в ранните етапи.

Микроелементи. Селенът и манганът поддържат имунитета, йодът участва в образуването на хормони на щитовидната жлеза, влияе върху съзряването на мозъка на нероденото бебе и определя неговата интелигентност. Според експертите на СЗО дефицитът на йод в организма е най-честата причина за умствена изостаналост. Анемията често се развива през втората половина на бременността. Допълнителният прием на желязо като част от витаминно-минерален комплекс ще помогне за предотвратяването й.

Важни нюанси

Зеленчуците и плодовете могат да осигурят само 8-12% от дневната нужда от витамини, а месото – 20-30%. Така например, за да задоволите нуждите на организма от витамин С, трябва да пиете 5-6 литра прясно изцедени плодови сокове на ден; за да получите дневна порция витамин В1 – да изядете 1 кг черен хляб; 6 жълтъка ще осигурят нормално количество фолиева киселина. За да се усвои желязото от месото, продуктът трябва да се вари, да се пече на скара, да се консумира заедно със зелени зеленчуци, без сол и хляб.

Колкото по-студено е навън, толкова повече ни привличат храни, богати на въглехидрати, защото те доставят допълнителна енергия. А и в студено време тялото интуитивно избира прости, бързи въглехидрати, които се намират в сладкишите, хляба от бяло брашно и тестените изделия. Те са лесно смилаеми и ни позволяват бързо да задоволим глада си и да се стоплим. Алтернатива на всичко това са сложните, бавни въглехидрати – нишесте и фибри. Това са зърнени култури, бобови и варива, кафяв ориз, зелени зеленчуци, зърнест хляб и др. Фибрите, като източник на енергия, стимулират стомашно-чревния тракт и създават благоприятни условия за съществуването на полезна чревна микрофлора.

Автор: Нели Христова