Насоки за здрава и красива усмивка
Споделя ги денталният лекар д-р Дора Терзиева.
Д-р Терзиева, какви проблеми ни позволява да предотвратим или решим профилактичният преглед по време на бременността?
Бременността е период, в който тялото на бъдещата майка претърпява буря от процеси. Те дестабилизират много от системите в женския организъм. Бебето само по себе си набавя необходимите си продукти от организма на мама. Ето защо ранната профилактика, въвеждането на правилна диета и необходими витамини, минерали позволява както на женското тяло да се справи с бременността, така и за правилното изграждане и развитие на органите на бъдещия човек.
Зъбните зародиши се залагат в началните седмици от бременността. Обичам да се шегувам, че още не знаем, че ще ставаме родители, а бебето вече има зъбни зародиши. Всяка една промяна в храненето, емоционалното състояние, активността на бъдещета майка се отразяват върху цикъла на минерализация и изграждане на зъбите. Липсата на минерали, витамини, високият прием на въглехидрати биха увредили зъбите както на майката, така и на детето.
От друга страна, при честите профилактични прегледи се поддържа добро орално здраве на бременната. Така няма да се налагат тежки и болезнени дентални процедури.
Кървенето на венците е често срещано в периода на очакване. Как да го неутрализираме?
Причините за кървене обикновено са свързани с хормоналните промени при очакването. Имат цикличен характер – в средната и последна третина се наблюдава леко спадане на интензитета.
Доброто почистване на зъбните повърхности и междузъбни пространства намалява риска от заболяване на гингивата (венеца). При необходимост четката се сменя с по-нежна и щадяща. Ползват се наличните на пазара и предпочитани от майката пасти за зъби и води за уста. Ето тук профилактиката преди и по време на бременността показва своите ползи.
Клиничната орална хигиена е приложима, но трябва да бъде щадяща.
Препоръчвам на бъдещите майки да посещават поне на два месеца денталните си лекари и да се информират кои продукти на пазара са най-подходящи за тях.
На какво се дължи повишеният риск от кариеси при бъдещите майки?
Той се определя от няколко лесни за контрол процеса. Бъдещата майка, при условие че редовно е посещавала денталния си лекар и са били решени зъбните й проблеми, е застрашена в минимални проценти от развитие на кариес. Ежедневните хииенни навици и грижата за зъбите в домашна среда са предпоставка за намаляване на опасността от появата му.
В днешно време, смятам, че здравната ни култура е значително по-високо развита. Взаимодействието между специалистите, отговорни за правилното протичане на бременността, също е завишено. Това води до редуциране на риска от кариес по време на деветте месеца. Бих отправила молба към колегите генеколози да подсещат бъдещите майки за една до две срещи с денталния лекар.
Можем ли да лекуваме зъбите през деветте месеца? Или е препоръчително да отложим процедурите до раждането на бебето?
Лечението на зъбите в този период е нормален процес. Важно е стресът да бъде сведен до минимум. Съвременните анестезии са безвредни за плода и новороденото. Позицията на стоматологичния стол се избира да е комфортна за майката и да няма притискане на важни за нея съдове от плода.
Големите интервенции, които не са свързани с облекчаване на болка или подобряване на функцията на дъвкателния апарат, е препоръчително да бъдат отложени. Например: поставяне на импланти, избелване на зъби, процедури, свързани с естетика, които изискават продължително стоене на стола.
Безопасни ли са упойката и рентгеновите снимки?
Анестезиите са безопасни за бъдещата майка и дете, стига в нормални условия да няма ограничения за тяхното приложение. Например жената да е алергична към тях. Количествата, които прилагаме, са много малки, и обикновено са локално поставени. А работата с една спокойна бременна, която е добре обезболена, е в пъти по-безопасна за бебето, отколкото адреналинът от стреса при срещата с денталния лекар.
Рентгенографиите е необходимо да бъдат сведени до минимум. Ако има вариант да решим проблема без, е за предпочитане. Съществуват лични предпазни средства, които се ползват в рентгеновите лаборатории.
Какви са стъпките за перфектна орална хигиена?
Работа, работа и пак работа. Сутрин и вечер почистване с правилната четка за зъби, добре подбрана за вашата уста, по размер, косъм и начин на работа. Минимум 2 минути почистване с техника, която да не уврежда емайла. Идеално поддържане на междузъбното пространство с конци за зъби и орални душове. Поддържане на бактериалното равновесие в устната кухина с води, гелове и други разтвори за уста. Профилактика и редовни срещи с нас, денталните лекари. Не сме толкова страшни – все пак и ние ходим на зъболекар.
Полезно
Във видеото д-р Терзиева отправя още ценни препоръки за профилактиката на оралното здраве по време на бременност.
Интервю на: Ива Лалова