На война с тревожността
По данни на Световната здравна организация близо 1 млрд. души страдат от някаква форма на психично разстройство.
Най-често срещаните сред тях са депресията и тревожността, като през първата година на пандемията те са се повишили с цели 25%. И без да цитираме стряскащата статистика, със сигурност знаете пагубното влияние на стреса върху физическото и менталното здраве. За радост, ние сме въоръжени с действащ арсенал от техники, с които ще покажем червен картон на черните мисли.
Защо се тревожим?
Тревожността е естествената реакция на тялото ни към стреса. Изразява се чрез:
- ускорен сърдечен ритъм;
- високо кръвно налягане;
- главоболие;
- бързо дишане;
- безпокойство;
- проблеми със съня;
- слаба памет и трудно концентриране.
Спонтанно или постоянно?
Важно е да разграничим спонтанното притеснение, проявяващо се в напрегнат момент, от постоянните тревоги, които завладяват съзнанието и влошават качеството на живот. Усетите ли, че все по-често ви обзема паника, задължително се обърнете към психолог, който ще ви помогне да преодолеете страховете си.
Как да победим негативните мисли?
Пътят към свободния от напрежение ум минава през:
Физическа активност
С тренировките не само поддържаме перфектна форма, но и стимулираме производството на невротрансмитери (допамин, серотонин, ендорфин), които имат благотворен ефект върху емоционалното състояние.
По малко, но редовно
Не очакваме да се впуснете в маратони, устремени към олимпийски рекорд. Започнете с леки разходки и постепенно увеличавайте продължителността им.
Без цигари и алкохол
Макар мнозина да виждат в никотина средство за успокояване, всъщност с цигарите временно тушираме тревогата. Напитките с висок градус пък водят до повишено безпокойство. Изводът – напълно спрени или силно ограничени пороци, в името на стабилния душевен климат.
Кафе? По-добре не!
Резултатите от различни проучвания сочат, че прекомерната употреба на кофеин може да причини или влоши тревожни разстройства, както и да доведе до паникатаки.
Здрав сън
Пълноценната почивка играе фундаментална роля в борбата с тревогите. За да поканите съня, можете да опитате:
- да си лягате по едно и също време;
- да не използвате телефон или таблет преди лягане;
- да спите в тъмна и проветрена стая;
- да записвате на лист страховете си, за да се отърсите от тях и да заспите спокойно.
Пълноценно хранене
Богатото меню с включени представители на всички групи храни и достатъчният прием на вода гарантират крепко здраве, а то е мощен щит срещу тревожността.
31%
Според доклад на Американската асоциация за тревожност и депресия около 31% от хората ще изпитат тревожност в даден момент от живота си.
Чай от лайка
Билката има доказан ефект при успокояване на нервите и осигуряване на дълъг сън.
Родителска тревожност
Така наричаме страховете, свързани с децата и семейството. Те неминуемо присъстват в ежедневието, но могат да се овладеят с:
- информация – когато сте наясно с детайлите от развитието им, по-малко ще се поддавате на отрицателни мисли;
- подкрепа от други майки и татковци – споделеният опит е безценен и ви подарява невероятното усещане, че не сте сами.
Завършваме навигатора за свободна от тревоги зона с пожеланието да замените притесненията с поводи за радост – и тялото, и душата ви ще са благодарни за това.
По темата работи: Ива Лалова