Митове на килограм
Мнозина от вас сигурно са чували, че по време на бременност трябва да се храним за двама.
Или пък това, че ако качим „х“ на брой килограми, цял живот после ще ни се наложи да си ги носим. Разбира се, всяка бъдеща майка има право да се се стреми да изглежда добре, но изпадането в крайности няма да помогне на никого. В следващите редове ви представяме 4 мита за храненето по време на бременност, а на вас оставяме да изберете да вярвате или не.
Мит №1: Яжте за двама!
Фактът, че сте бременна, не ви дава изключителното право да не си отказвате нищо и автоматично да увеличавате порциите си. Подобно мислене може да навреди не само на вас, но и на вашето бебе. Например, ако детето наддаде повече от 4 кг до края на термина, има висок риск от отслабване на контракциите, за което лекарите използват лекарства, които стимулират раждането.
Освен това, лошите хранителни навици на майката могат впоследствие да повлияят на здравето на детето, тъй като то също е изложено на риск от затлъстяване.
Мит №2: Ограничавайте се!
Няма нужда да се отказваме напълно от храни, които класифицираме като „мазни“ или „висококалорични“. Запомнете, че бебето всеки ден трябва да получава пълния набор от здравословни хранителни вещества, включително мазнини и въглехидрати (разбира се, не каквито и да е, а бавни, „правилни“). Затова се уверете, че вашата „диета“ не води до дефицит на определени вещества.
Всяко хранене трябва да бъде добре балансирано. Смесете всички групи здравословни храни в менюто си, яжте 5 пъти на ден, за да не се довеждате до внезапни пристъпи на глад, заложете на ястия, богати на желязо и протеини. Всеки месец бебето ще расте (протеинът е строителен материал) и обемът на кръвта ще се увеличава (желязото е необходимо за поддържане на правилното ниво на хемоглобина).
Стимул
И нека гледаме на тази нужда не като на тежко задължение, а като на щастлив момент – бременността е времето, в което имаме най-силен стимул да заменим лошите хранителни навици със здравословни. И можем да практикуваме тези нови умения по-късно през целия си живот.
Мит №3: Преминете към „леки“ версии на сладки и мазни храни!
Що се отнася до „нискомаслените“ млечни продукти, по-добре е да не ги консумирате по време на бременност. Би било по-разумно да си позволите да ядете пълномаслено кисело мляко веднъж на ден, отколкото две от „0% масленост“, защото тялото ни няма никаква полза от тях. Вие и вашето бебе се нуждаете от пълноценни животински мазнини, а не от заместители.
Без захар
Още по-внимателно трябва да се третират продуктите, обозначени на опаковката „без захар“. Те ни доставят удоволствие, защото имат сладникав вкус и по-малко калории, но могат да бъдат опасни за бебето. На първо място, трябва да избягвате всякакви подсладители, които съдържат аспартам. Тази добавка съдържа фенилаланин – ароматна алфа киселина, която е необходима и полезна за нашето тяло, но за бебетата с фенилкетонурия се превръща в отрова. Тъй като това сериозно наследствено заболяване може да бъде открито едва след раждането на детето, е по-добре да не рискувате!
Мит №4: Не правете изключения от правилата!
Ще успеете, ако не сте твърде строги към себе си и първоначално не си налагате непосилни ограничения. Въпреки реалната необходимост от контрол на теглото по време на бременност, специалистите ще ви посъветват да слушате собственото си тяло и желания. Важно е да продължаваме да се наслаждаваме и на живота, и на храната, защото това е едно от най-ярките земни удоволствия. В противен случай високите стандарти значително ще развалят настроението, ще доведат до сривове и ще предизвикат тежко чувство за вина, защото бъдещата майка носи двойна отговорност – не само за себе си, но и за бебето. Няма нищо лошо понякога да правите изключения от правилата. Когато ежедневната ви диета е правилно балансирана, можете спокойно да си позволите малко парче торта или шоколад през първата половина на деня. Най-важното е да не забравяте да се движите повече!
Автор: Нели Христова